CHP’li Gürer: 672 bin kozmetik üründe aykırılık tespit edildi!

CHP’li Gürer: 672 bin kozmetik üründe aykırılık tespit edildi!
2 Mart 2019 13:44

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in, kozmetik ve temizlik ürünlerinin denetimiyle ilgili soru önergesini yanıtlayan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 2018 yılında 937 bin 694 adet kozmetik ürünün denetlendiğini, bunlardan düzeltilebilir aykırılık tespit edilen 672 bin 977 adet ürüne ilişkin düzeltici faaliyet uygulandığını açıkladı.

 

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Ömer Fethi Gürer, soru önergesinde, “Kozmetik ve temizlik ürünlerinin denetimi yapılmakta mıdır? 2018 yılında toplatılan ve yasaklanan kozmetik ve temizlik ürünlerinin sayısı kaçtır? 2018 yılında kozmetik ve temizlik ürünlerinden kaynaklı sağlık sorunu yaşadığı tespit edilen kişi sayısı kaçtır?” şeklindeki sorulara yanıt verilmesini istedi.

 

 

Ömer Fethi Gürer’in yazılı soru önergesini yanıtlayan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “Bakanlığımızca deterjan ürünlerine yönelik ürün güvenliği denetimleri gerçekleştirilmekte olup, kozmetik ürün grubunun ürün güvenliğine ilişkin denetimler ise Sağlık Bakanlığı uhdesinde bulunmaktadır” dedi.

 

 

2018 yılında deterjanlar ve havuz kimyasalları ürün grubunda 937.694 adet ürünün denetlendiğini açıklayan Bakan Pekcan, düzeltilebilir aykırılık tespit edilen 672.977 adet ürüne ilişkin düzeltici faaliyet uygulandığını bildirdi.

 

 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Ülkemizde olduğu gibi dünyanın farklı ülkelerinde insan sağlığını doğrudan ve dolaylı etkiyen, günlük yaşamımızın içinde farklı ürün ve üretimlerle ilgili olumsuzluklar biliniyor. Bu nedenle artan nüfus ve talepler ile ekonomik sorunlarda dikkate alındığında yurttaşın haklarının korunması ve takibi ilgili kuruluşların sorunluluğu ile doğrudan ilgilidir. En önemli takip sürekli kontrol ve denetimdir. Oluşacak bir boşluğun insan yaşamına bedeli ağır olmaktadır. Bakanlığın sürekli kontrollerini artırıp, yaygınlaştırması bu bağlamda ürünün kalite, içerik, insan sağlığına etkilerini izlemesi önemlidir” dedi.

 

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar