CHP’li Erdoğdu: Bize verilen raporda bu iftiralar yoktu!

CHP’li Erdoğdu: Bize verilen raporda bu iftiralar yoktu!
13 Temmuz 2017 11:38

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, “Yaptığımız incelemede; 26 Mayıs 2017 tarihinde tarafımıza sunulan ve kamuoyuyla da paylaşılan taslak raporda yer almayan, partimizi suçlayan ağır iftiraların taslak rapor tarafımıza teslim edildikten sonra rapora eklendiği ve raporun nihai halinin CHP’li üyelerden gizlendiği anlaşılmıştır. Komisyon raporunun 2.2.3. Siyaset başlığı altına sonradan eklenen ve tarafımıza 26 Mayıs 2017’de teslim edilen taslak raporda yer almayan bu iftiraları kabul etmediğimizi vurgulamak istiyoruz” dedi.

 

 

 

Genel Başkan Yardımcısı Erdoğdu’nun 15 Temmuz Darbesini Araştırma Komisyonu’nun raporuna ilişkin yaptığı açıklama şöyle:

 

 

Bilindiği üzere, TBMM 15 Temmuz Darbesini Araştırma Komisyonu Başkanı Sayın Reşat Petek 26 Mayıs 2017 tarihinde komisyon üyeleri ve kamuoyu ile Taslak Komisyon Raporunu paylaşmıştır.

 

 

Taslak Komisyon Raporuna karşı komisyonun CHP’li üyeleri olarak hazırladığımız muhalefet şerhi Komisyon Başkanlığına 12 Haziran 2017 tarihinde teslim edilmiştir.

Komisyon çalışmalarında kullanılmak üzere oluşturulmuş olan elektronik haberleşme grubu üzerinden Başkan Reşat Petek 11 Temmuz 2017 tarihinde saat 23:25’de bir mesaj paylaşarak Komisyon Raporunun 12 Temmuz 2017 günü saat 17:00’da TBMM Başkanlığına sunulacağını bildirmiştir.

 

 

Bu mesaj üzerine Komisyon’dan TBMM Başkanlığına sunulacak olan Komisyon Raporunun son hali istenmiş ve elektronik ortamda temin edilerek incelenmiştir.

Rapor üzerinde yaptığımız incelemede; 26 Mayıs 2017 tarihinde tarafımıza sunulan ve kamuoyuyla da paylaşılan taslak raporda yer almayan, partimizi suçlayan ağır iftiraların taslak rapor tarafımıza teslim edildikten sonra rapora eklendiği ve raporun nihai halinin CHP’li üyelerden gizlendiği anlaşılmıştır.

 

 

Komisyon raporunun 2.2.3. Siyaset başlığı altına sonradan eklenen ve tarafımıza 26 Mayıs 2017’de teslim edilen taslak raporda yer almayan bu iftiraları kabul etmediğimizi vurgulamak istiyoruz.

Muhalefet şerhine esas aldığımız ve taslak raporda gizlenen iftira niteliğindeki bu ifadelerin raporun TBMM Başkanlığına teslim edilecek nüshasında ortaya çıkmasının gerek TBMM’nin çalışma usul ve kültürüne, gerekse de etik kurallara uymadığını da ifade etmek isteriz.

 

 

Komisyon Başkanı Sayın Reşat Petek tarafından 12 Temmuz 2017 günü TBMM Başkanlığına Komisyon Raporu ve Muhalefet Şerhleri adı altında iki cilt halinde sunulan raporlardan Muhalefet Şerhi raporunda partimizin hazırladığı bölüm Başkan Sayın Reşat Petek’in etik dışı tavrı yüzünden eksik kalmıştır.

Sonuç olarak; partimize iftira atan, daha önce tarafımıza tevdi edilen taslak raporda yer almaması nedeniyle cevapsız kalan söz konusu ifadeler TBMM Başkanlığına teslim edilen rapordan çıkarılmayacaksa Muhalefet Şerhi raporumuzun yeniden yazılmasını teminen Komisyona iade edilmesini TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman’dan talep ediyoruz. Bu konudaki resmi başvurumuz en kısa zamanda TBMM Başkanlık Makamına iletilecektir.

 

 

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar