‘CHP İrade Grubu’ Kurucusu Hakkı Aydos’tan, koronavirüss gölgesinde yapılacak 37. kurultay öncesi çağrı!

‘CHP İrade Grubu’ Kurucusu Hakkı Aydos’tan, koronavirüss gölgesinde yapılacak 37. kurultay öncesi çağrı!
25 Haziran 2020 16:42

CHP 37. Olağan Kurultayı’nın yapılacağı tarih belli oldu. Koronavirüs salgını nedeniyle ertelenen kurultay 25-26 Temmuz’da yapılacak. MYK toplantısında kurultay için Bilkent Odeon’un kiralanması kararlaştırıldı.

 

 

H&H ÖZEL HABER

 

 

CHP’de parti içi demokrasi adına değişim isteyen delegeler tarafından oluşturulan “İrade Grubu” kurucu ve üyesi Hakkı Aydos, kurultayda yaşanabilecek olumsuzluklara karşı bir açıklama yaparak optik okuyuculu bir seçim sisteminin kullanılması gerektiğine vurgu yaptı.

 

 

Aydos, sandık kurulları ve oy kullanma kabinleri önünde oluşabilecek yığılmalarda sosyal mesafenin korunması adına sandık kurulu sayılarının artırılması ve bir sandık kurulunda en az üç oy kabini olması gerektiğini ifade etti.

 

Hakkı Aydos açıklamasında şunları kaydetti:

 

 

“Temmuz ayında toplanacak olan CHP 37 inci olağan kurultayında en önemli gündem maddesi organlara yapılacak seçimler olacaktır.

 

 

Genel başkanlık, Parti Meclisi üyeliği , Yüksek Disiplin Kurulu seçimleri kurultay alanında kargaşaya neden olacak.

 

 

Delegelerden ve görevlilerden oluşacak yaklaşık 1.600 kişi küçük bir alan içerisinde hareket halinde olacak ve bu hareketlilik bir kaos ortamı yaratacaktır.

 

 

Bu sağlıksız ortam oyların sayımı ve dökümü süresini daha da artıracaktır.

 

 

Bir sandık kurulunda en az üç kişi bir masada görev yapacak,  gözlemcilerle birlikte masa etrafında en az on kişinin hareketliliği kargaşanın ana kaynağı olacaktır.

 

 

Dünyada ve ülkemizde yaşanan virüs nedeniyle kurultay alanında en büyük sorun sosyal mesafenin korunmasıdır.

 

 

Özellikle seçimler sırasında mesafenin korunması birinci derecede önem kazanmaktadır.

 

 

Sandık kurulu önündeki yığılmaları önlemek, oy tasnifi sırasında sandık kurullarının önündeki görevli olmayan kişilerin oluşturacağı kalabalığı engellemek ve sosyal mesafenin korunması sandık kurulu sayılarının artırılması ile mümkün olacaktır.

 

 

Bir sandıkta en fazla 30 delegenin oy kullanması sağlanmalı, delegenin sırada fazla beklememesi için bir sandık kurulunda en az üç oy kullanma kabinini konulmalıdır.

 

 

Bilindiği gibi kurultaylarımızda oyların sayımı ve ilanı uzun bir zaman almaktadır. Sandık başında yığılmalar, olumsuz davranışlara ve stresli bir ortamın yaratılmasını neden olmaktadır.

 

 

Önceki kurultaylarımızda oyların sayımı ve ilanı optik okuyucu ile yapılmış ve kısa bir sürede sayım sonuçları ilan edilerek dile getirilen olumsuzlukların yaşanması engellenmiştir.

 

 

Virüs nedeniyle sosyal mesafenin korunması ve kısa sürede seçim sonuçlarının ilan edilmesi günümüz için optik okuyuculu bir seçim sistemini elzem kılmaktadır. Bu nedenlerle değerli parti yöneticilerimizin bu konularda gerekli adımları atacağından şüphem yoktur .”

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar