CHP 300 adayı çalışıyor!

CHP 300 adayı çalışıyor!
29 Kasım 2018 08:57

Yerel seçimlere yönelik hazırlıklarını sürdüren CHP, şu ana kadar 252 belediye başkan adayını açıkladı. Açıklanan adaylar, ağırlıklı olarak ilçe ve belde belediyelerini kapsarken sadece bir büyükşehir ve 10 il adayı belirlendi.

 

 

Şevket Yaman / Milliyet

 

 

CHP, 6 Aralık’ta düzenlenecek Parti Meclisi (PM) toplantısında ise 300 civarında adayını belirleyerek, kamuoyuna açıklayacak. CHP’nin yönetimde olduğu; Hatay, Eskişehir, Aydın ve Edirne’de mevcut belediye başkanlarının yeniden aday gösterileceği belirtiliyor. Ancak Zonguldak’ta mevcut belediye başkanının aday gösterilmeyeceği konuşuluyor. CHP, 1-2 Aralık’ta eğilim yoklamasıyla belirleyeceği Çanakkale, Sinop ve Bilecik adaylarını da açıklayacak. Bunun yanında Tunceli, Rize ve Kırşehir adaylarını da ilan edilmesi, toplamda 10 civarında il adayını açıklaması planlanıyor. CHP yönetiminin, Ankara adayını aralık ortasında açıklamayı hedeflediği, İzmir ve İstanbul’u ise sona bırakmayı planladığı belirtiliyor.

 

‘İş birliği’nde viraj

 

CHP’nin 6 Aralık’ta ilan edeceği adaylarda İYİ Parti görüşmelerinden çıkacak sonucun etkili olacağı belirtiliyor. CHP, iş birliği görüşmelerinde İYİ Parti’den; Ankara ve İstanbul’un yanı sıra Adana, Antalya ve Mersin’de, ‘destek’ bekliyor. CHP, olası bir ‘anlaşma’ kapsamında, kendi belediyelerinde İYİ Parti’nin aday çıkarmamasını talep ediyor. Buna karşılık; Manisa, Kocaeli, Isparta, Osmaniye, Kayseri ve Konya gibi kentler ile bazı büyükşehir ilçelerinde İYİ Parti adayını desteklemeye ‘olumlu’ bakıyor. İYİ Parti ise, Ankara, Mersin ve Antalya’da kendi adaylarının desteklenmesinde, ‘ısrarcı’. Görüşmelerin bir hafta içinde tamamlanacağı ve bir iş birliği olup olmayacağının liderlerin görüşmesinde karara bağlanacağı belirtiliyor.

 

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar