Böcek: Altın Portakal ‘özüne dönüyor’

Böcek: Altın Portakal ‘özüne dönüyor’
21 Ağustos 2019 10:17

Türkiye’nin en uzun soluklu sinema etkinliği Antalya Altın Portakal Film Festivali 26 Ekim – 1 Kasım tarihleri arasında Türkiye ve dünya sinemasının en yeni örneklerini sinemaseverlerle buluşturacak. Festivalin ilk basın buluşması dün Antalya’da yapıldı. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in ev sahipliğinde düzenlenen ve festivalin idari direktörü Cansel Çevikol Tuncer ile festival yönetmeni Ahmet Boyacıoğlu’nun da katıldığı basın buluşmasında, festivalin yenilikleri ve değişimi ilk kez kamuoyuyla paylaşıldı. Bu yıl Türkan Şoray’ın ikonik görüntüsünü afişine taşıyan Antalya Altın Portakal Film Festivali, 56. yaşını kutlayacak.

 

 

 

‘Halka ulaşacak’

 
Seçim sürecinde sıklıkla altını çizdiği “Altın Portakal özüne dönecek” sözünü yerine getirmek için yola çıktıklarını ve festivali asıl sahipleri olan Antalyalılarla buluşturmak için sabırsızlandıklarını belirten Muhittin Böcek, “Sinemamızı halka ulaştırmak adına elimizden geleni yapacağız. Bu yıl festival, geleneksel kortej coşkusuyla başlayacak. Yalnızca Antalya merkezinde değil, ilçelerimizde yaşayan halkımıza da tır’larla film götüreceğiz ve açık hava film gösterimleri düzenleyeceğiz. Festivalin açılış ve kapanış törenleri Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne ait 10 bin kişilik kapalı spor salonunda tüm halkımızın katılımıyla gerçekleşecek” dedi.

 
Böcek sözlerine şöyle devam etti: “Bu yıl temamız ‘Öze Dönmek’. Bunun için de, Altın Portakal adını festivale, iki yıl önce kaldırılan ulusal yarışmaları da yeniden sinemamıza, yani asıl sahiplerine geri veriyoruz. Festivalin endüstri bölümü Antalya Film Forum da, bu yıl Olena Yershova direktörlüğünde yeni projelere destek olmaya ve bu projeleri uluslararası düzeyde tanıtmaya devam edecek.”

 

 

100 öğrenci Antalya’da!

 
“Gençler üretecek, Antalya gençlerle birlikte yükselecek” sözünün her zaman arkasında durduğunu belirten Muhittin Böcek, Türkiye’deki üniversitelerin radyo, televizyon, sinema, medya, iletişim ve görsel sanatlar bölümlerinde eğitim gören 100 öğrenciyi festivale davet edeceklerinin müjdesini de verdi.

 
Hazırlık sürecinde, aralarında Sanatsal Etkinlikler Komisyonu (SEK), Sinema Eserleri Yapımcıları Meslek Birliği (SEYAP), Film Yönetmenleri Derneği (Film-Yön), Türk Sinema Vakfı (TÜRSAV), Film Yapımcıları Meslek Birliği (FİYAB), Sinema Oyuncuları Derneği (SODER), Belgesel Sinemacılar Birliği (BSB) ve Sanatsal Etkinlikler Komisyonu’nun da olduğu sektör temsilcileriyle bir araya geldiklerini ve festivalin özüne dönme yolculuğunda bu kurumlardan çok değerli destekler aldıklarını belirten Böcek, “Sektörün aktörlerini dinledik ve festivalin yeni yapısını onların önerileri ve görüşleri doğrultusunda inşa ediyoruz. Ben, sen değil, birlikte yapacağız demiştik. Altın Portakal’ın özüne dönüşünü de yine birlikte, ortak akılla sağlayacağız” dedi. Böcek, sözlerine “Yeşilçam’ın diğer adı Antalya’dır” diyerek son verdi.

 

 

Kadın sinemacılara Cahide Sonku Ödülü

 
Muhittin Böcek’in ardından söz alan Cansel Çevikol Tuncer ise festivalin bu yılki yeniliklerini anlattı ve dikkat çekici afişini tanıttı.

 
Bu yıl festivalde 1 milyon 357 bin 500 TL değerinde ödül dağıtılacağını söyleyen Tuncer, “Ulusal Yarışma’da toplamda 810 bin TL, Uluslararası Yarışma’da 97 bin 500 TL ve Antalya Film Forum’da 450 bin TL değerinde ödüller verilecek. Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak sinemamıza desteğimizi artırarak sürdürmeye kararlıyız” diye konuştu.
Bu yılın yeniliklerinden bir diğeri ise, sektördeki kadın emeğinin görünürlüğüne dikkat çekmek amacıyla ilki verilecek 50 bin TL değerindeki Cahide Sonku Ödülü olacak.

 

Türkan Şoray afişte

 
Festivalin afişini de tanıtan Tuncer, Türkan Şoray’ın ikonik görüntüsünün kullanılmasını da şu sözlerle açıkladı: “Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin öze dönüş yolculuğunu bu yılın görsel kimliğine de yansıtıyor ve sinemamızın sultanı Türkan Şoray’ı festival afişine taşıyoruz. Şoray, festivalin ilk yılı olan 1964’te, bir diğer Metin Erksan filmi ‘Acı Hayat’taki rolüyle En İyi Kadın Oyuncu seçilmişti ve ulusal yarışmanın geri döndüğü bu yıl, onun eşsiz görüntüsüyle merhaba demek bizim için çok anlamlı” dedi. Festivalin resmi sitesi: antalyaff.com/tr

 

 

CİNSİYET EŞİTLİĞİNE İMZA

 
2014’teki sansür skandalıyla yarışmadan çekilen belgesel filmlerin bu yıl festivalde gösterilip gösterilmeyeceği sorusuna Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek konunun hâlâ görüşüldüğünü ve bir sonraki basın buluşmasında buna daha net bir yanıt verileceğini söyledi. Cinsiyet Eşitliğini amaçlayan 5050×2020 taahhüdüne imza atılıp atılmayacağını sorusuna ise Boyacıoğlu “Atılır elbette” diyerek yanıtladı ancak buna dair bir ayrıntı vermedi.

 

 

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/kultur-sanat/1541948/Altin_Portakal___ozune_donuyor_.html

 

Yorumlar

Yorumlar