‘Bahçeli erken seçim talep edebilir’ iddiası!

‘Bahçeli erken seçim talep edebilir’ iddiası!
14 Nisan 2019 20:46

Avrasya Araştırma’nın başkanı Kemal Özkiraz’a göre oyunu artıran Devlet Bahçeli, ekonomik yükü taşımak istemezse erken seçim talep edebilir. Eski bakan Namık Kemal Zeybek ise artık MHP diye bir parti olmadığı görüşünde.

 

 

31 Mart yerel seçimlerinde oyunu artıran partilerden biri de MHP oldu. 2014’te 112 il ve ilçe belediyesi kazanan MHP, bu kez pek çok ilde AKP ile oluşturduğu Cumhur İttifakı ile seçimlere katıldı ve toplam belediye sayısını 156’ya çıkardı.

MHP’nin elde ettiği sonuç, beraberinde pek çok tartışmayı da gündeme getirdi. Cumhur İttifakı ile birlikte AKP’ye iyice eklemlenen MHP’nin artık bir tabela partisine dönüştüğünü savunan da var; MHP lideri Devlet Bahçeli’nin, tıpkı 2002’de olduğu gibi erken seçim talebinde bulunarak AKP’nin sonunu getireceğini savunan da.

 

“Yeni parti kurulmazsa MHP bir sonraki seçimlerde yüzde 20 alır”

 

 

DW Türkçe’ye konuşan Avrasya Araştırma şirketi başkanı Kemal Özkiraz, Cumhur İttifakı’nın galibinin MHP olduğu görüşünde.

MHP’nin, ittifak dahilinde ya da AKP’ye karşı aday gösterdiği yerlerde AKP’den 7-8 puan kopardığını savunan Özkiraz, “İl genel meclisi seçimleri sonucuna bakıldığındaysa MHP’nin, neredeyse yüzde 19 civarlarında bir oy oranını yakaladığını görüyoruz” diyor.

Özkiraz’a göre MHP, 31 Mart’taki seçimlere muhalefet olarak tek başına girmiş olsaydı, sırf AKP kazanmasın diye Millet İttifakı seçmeninden de gelecek oylarla yüzde 20’yi aşmış olacaktı.

 

Avrasya Araştırma’nın başkanı, AKP’ye oy vermek istemeyen ancak muhalefete de gidemeyen seçmen grubunun tercihinin MHP’den yana olduğu görüşünde. Özkiraz şöyle diyor: “24 Haziran’dan bu yana CHP ile ittifak içerisinde olan İYİ Parti’nin dindar ve muhafazakar seçmen için bir alternatif olmadığı görüldü.” MHP bu nedenle hâlâ sağın tek alternatifi konumunda.

Özkiraz, bu durumun aynı zamanda AKP içinden kopanlarla kurulacak yeni bir partinin de iyi bir oy alacağını gösterdiğini savunuyor. Yeni bir parti kurulmazsa, MHP ilk seçimlerde yüzde 20’yi geçerek AKP’yi zora sokabilir.

Özkiraz, Bahçeli’nin erken seçim talebinde bulunabileceğini de söylüyor. Bunu da AKP’nin ekonomiye dair yapacaklarının belirleyeceğini ifade ediyor. AKP’nin, ekonomiyi toparlamak için kemer sıkma politikalarına başlayabileceğini, bunun da AKP ve MHP’li seçmeni rahatsız edebileceğini söylüyor. Bu yükü taşımak istemeyen Bahçeli’nin de o noktada erken seçim istemesi çok muhtemel.

 

 

“AKP güdümündeki Bahçeli’nin erken seçimi zorlama gibi bir iradesi olamaz”

 

 

Uzun yıllar MHP’de siyaset yapmış, eski bakanlardan Namık Kemal Zeybek ise Bahçeli’nin erken seçim isteyeceğini düşünmeyenlerden. MHP diye partinin artık olmadığını savunan Zeybek sözlerine şöyle devam ediyor: “Tamamen iktidar partisinin güdümüne girmiş, AKP ne isterse onu yapan bir partiden söz ediyoruz. Devlet Bey’in erken seçimi zorlama gibi bir iradesi söz konusu bile olamaz. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan erken seçim isterse, bunu Devlet Bey’e söyletebilir.”

Türkiye’de geleneksel sağı temsil eden bir partinin olmadığını da ifade eden eski bakan, mevcut koşulların AKP’den kopacaklarla yeni bir parti kurmaya çok elverişli olduğu görüşünde. Yeni kurulacak parti için Ali Babacan isminin zikredildiğini söyleyen Zeybek, AKP’nin yerel seçim sonuçlarıyla birlikte dalgalanmaya başladığını, kurulacak partinin de AKP’den belirli bir sayıda milletvekili çalabileceğini belirtiyor. Zeybek’e göre Babacan, Türkiye’de belirli bir kesime sempatik gelirken, küresel ekonomik düzene de uyumlu bir insan. Yeni kurulacak partinin bu nedenle başarı elde edebileceği ve AKP’nin yerini alabileceği görüşünde.

 

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar