Vakalar artıyor, aşılama azalıyor

Vakalar artıyor, aşılama azalıyor
11 Mart 2021 09:20

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre, Covid-19 salgınında günlük vaka sayısı her geçen yükselirken günlük aşılama oranları düşüyor. Yeni normalleşme dönemiyle birlikte vakaların hızla artmaya başladığına dikkat çeken uzmanlar, salgında üçüncü dalganın kapıda olduğu uyarısında bulunuyor.

 

Fotoğraf: EPA

 

Birgün’den İsmail Arı’nın haberine göre Bakanlığın 8 Mart’ta yayımladığı Covid-19 tablosuna göre, günlük vaka sayısı 6 Ocak tarihinden sonra ilk defa 13 bini aştı. Ayrıca 8 Mart’ta açıklanan vaka sayısı, son 61 günün en yüksek vaka sayısı olarak kayıtlara geçti. Öte yandan günlük aşılama sayısı, iki haftada 400 binlerden 200 binlere kadar düştü.

İstanbul Tabip Odası (İTO) Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Güray Kılıç, pandemiden çıkışın tek yolunun aşılama olduğunu ve salgını sönümlendirmek için toplumun hızlıca aşılanması gerektiğini vurguladı.

Kılıç, BirGün’e yaptığı değerlendirmede şunları söyledi: “Pandemide hedef, kısa süre içerisinde çok sayıda insanı aşılamak ve virüsün yayılımını kesmek. Dünyada da aşılama konusunda bir sıkıntı var ama Türkiye gibi ülkelerde yöneticilerin ve iktidarın başarısızlığı söz konusu. Hükümet yeteri kadar aşı getiremedi. Hatta söz verdikleri aşıyı dahi getiremediler. Şu anda aşının ikinci dozunu yaptırabilmiş ve üzerinden de bir süre geçmiş yaklaşık 2 buçuk milyon yurttaş var ve bu Türkiye nüfusuna kıyasla çok düşük bir oran. Yeni getirilecek aşının da 14 gün test zorunluluğunu var ve bu yasal bir zorunluluk. Yani, yeni aşı geldiğinde 14 gün kullanılamayacak. Türkiye’nin sorunu yeteri kadar aşı tedarik edilememesidir.”

 

 

VAKALAR PATLAYACAK

 

 

Salgını önlemede aşının yanı sıra teması azaltmanın da büyük önem taşıdığını belirten Kılıç, “Temas azaltılamayınca virüs yayılıyor. Yeni kontrollü normalleşme ile de üçüncü dalga kesinlikle kapıda. Biz pandeminin başından beri kent ve bölge bazında değerlendirme yapılması gerektiğini söylüyorduk. Ama bölgelerde açılmaya giderken bölgeler arası, şehirler arası geçişi engellemediler” dedi.

Kılıç, “Kontrolsüz açılma süreci, mart sonu ve nisan başında vakaların patlamasına neden olacak” ifadelerini kullandı.