‘TOKİ’nin kasasında para yok’

‘TOKİ’nin kasasında para yok’
23 Eylül 2022 08:00

Cumhuriyet yazarı Barış Pehlivan, Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı İdaresi Başkanlığı’nın ( TOKİ) “kasasında para olmadığını” yazdı.

 

Fotoğraf: https://a.toki.gov.tr/

 

 

Pehlivan, sosyal konut projesi yapacağı duyurulan TOKİ’ye karşı bir vatandaşın açtığı davayı köşesine taşıdı. Pehlivan’ın aktardığına göre TOKİ’den 100 bin liraya yakın para alacaklı olan bu kişiye bankalardan gelen yanıtta kurumun kasasında “para olmadığı” ifade edildi.

 

 

Pehlivan’ın bugünkü köşe yazısı özetle şöyle:

 

Masamda sayfalar, TOKİ ile davalık olan bir vatandaşın dosyasını inceliyorum.
Kurumdan 99 bin 845 lira alacağı var. Davayı da kazanmış, ancak hak ettiği bu parayı alamayınca da TOKİ’ye karşı işlem başlatmış. Yani, ilgili icra müdürlüğü TOKİ’nin banka hesaplarına haciz kararı vermiş. Geçen ağustos ayında da bankalara haciz ihbarnamesi gönderilmiş. Buraya kadar her şey beklendiği gibi…

 

 

 
Beklenmeyen ise bankaların verdiği yanıtta gizliydi.

 
O yanıtlarda takyidatları yani sınırlama ve hacizleri görüyorum. İsim isim özetleyerek yazıyorum…

 
Finansbank: TOKİ’nin bankamızda açtığı dokuz ayrı hesapta hiç para yok.

 
Yapı ve Kredi Bankası: Ümraniye şubemizde TOKİ’nin 100 pay fon bakiyeli hesabı var. Bu paranın üzerinde de yasal takyidat kayıtları mevcut. Hacziniz onların arkasında sıraya alındı.

 
Vakıfbank: Ankara şubemizde TOKİ’nin vadesiz hesabı bulunuyor. TOKİ’nin bankamızla kredi ilişkisi ve bizim de alacaklarımız var. Sizin hacziniz hem bankamızın alacağının hem de diğer takyidatlardan sonra sıraya işlendi.

 
ING Bank: TOKİ’nin iki ayrı şubemizde dokuz ayrı hesabı var. O hesaplarda da toplam 27 bin 349 lirası mevcut. Gelin görün ki o para üzerinde de başka birinin alacağı var. Sizin adınıza ikinci sırada bloke koyduk.

 
TEB: TOKİ’nin iki ayrı şubemizdeki hesaplarında toplam yaklaşık 35 bin 755 lirası var. Lakin o para da TOKİ’ye kullandırdığımız kredilerden dolayı rehinli. Sizin haciz talebinizi de sıraya aldık.

 
Garanti Bankası: TOKİ’nin Konya şubemizdeki hesabında 619 lirası var. Ancak aynı TOKİ’nin bankamıza borçları da mevcut ve rehin hakkımız bulunuyor. Hatta hesapta bulunan bu 619 lira üzerinde başka hacizler de var. Hepsinden sonra sizin alacağınızı da sıraya ekledik.

 
Liste uzayıp gidiyor. Ziraat Bankası’ndan ve Halkbank’tan da yanıtlar bekleniyor.

 
Yanıt ne gelirse gelsin, şurası kesin:

 
38 yıl önce kurulan TOKİ’nin kasasında ilginç şeyler oluyor. Kesinleşen mahkeme kararları yerine getirilmeyip, işleyen resmi faize rağmen borçlar ödenmiyor. Bu da kurumun neredeyse tüm banka hesaplarında onlarca haciz kararı birikmesine neden oluyor.

 
Sahi… TOKİ’ye ait olduğunu düşündüğümüz paraların, gayrimenkullerin ve araçların gerçek sahibi kim? Devlet kendi vatandaşından borcunu kaçırır mı?

 
Dahası…

 
Üzerinde bu kadar haciz kararı olan bir kurumun Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesini sonuçlandıracağına nasıl güvenelim?

 
Hani CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Erdoğan, biliyorum seçim öncesi para toplamak için yapıyorsun bunu” dedi ya… Acaba haklı mı?