Tazyikli su hedefi olan Milletvekili konuştu

Tazyikli su hedefi olan Milletvekili konuştu
11 Eylül 2013 13:42

Hatay’da Ahmet Atakan’ın cenaze töreni ardından  Gündüz Caddesi’nde göstericilere yapılan müdahale sırasında, TOMA’lardan sıkılan basınçlı suya hedef olan CHP Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz, “Polis bizim göstericilerin yanına gittiğimizi görerek, tazyikli suyu sıktı. Hedef bizdik ve bu olay yaşandı” dedi.

 

 

Göstericilerle polis arasında olaylara engel olmak için olay yerinde olduğunu vurgulayan Eryılmaz, “Oradaki görevli Emniyet yetkilisiyle görüştükten sonra, göstericilerin yanına giderken, tazyikli su sıkıldı ve sonrasında tepkimizi ortaya koyduk. Orada benimle birlikte 4 milletvekiliydik. Bizi görmemeleri imkansız. Hedef bizdik ve tazyikli suyun hedefi olduk” diye konuştu. Yaşanan olayın tatsız olduğunu belirten Eryılmaz, sonrasında yetkililerin özür dilediğini söyledi.

 

“VATANDAŞIN DEVLETE GÜVENİ KALMADI”

 

Gezi Parkı eylemleriyle birlikte, ülkenin her yerinde yapılan eylemlerde polisin orantısız güç kullandığını savunan Eryılmaz, böyle bir ortamda halkın devlete ve polise güveni kalmadığını iddia etti. Hatay’da daha önce ölen Abdullah Cömert’in faillerinin halen bulunamadığını, bulunması için de ciddi bir çalışma yapılmadığını öne süren Eryılmaz, şöyle konuştu:

 

“Abdullah’ın katilleri bulunmadı. Eskişehir’de yaşamını yitiren Ali İsmail Korkmaz’ın failleri, Eskişehir Valisi ve Emniyet Müdürü’nün açıklamalarıyla, adeta korunmak isteniyor. Ahmet Atakan; Hatay’ın kaybettiği üçüncü gencti. Böyle spesifik bir ortamda, halkımız, toplumsal olaylarda meydana gelen her türlü olumsuzluğun faturasını, devlete ve polise kesiyor. Bu nedenledir ki, Ahmet Atakan’ın ölümüyle ilgili de, polis tarafından gaz fişeğiyle vurulduğu haberleri çıktı haklı olarak. Ama bu ortamı oluşturan halk değil, polisin kullandığı orantısız güç.”

 

“ATAKAN’IN ÖLÜMÜ İNCELENECEK”

 

Ahmet Atakan’ın bir evin çatısından düştüğünü gösteren görüntülerin çıkması üzerine değerlendirmede bulunan CHP’li Refik Eryılmaz, şunları söyledi:

 

“Bize ilk gelen haberlerde ve hastane ile Adana Adli Tıp Kurumu’nun raporlarının çelişmesi, gencimizin polisin sıktığı gaz bombası fişeğinin başına isabet etmesi sonucu yaşamını yitirdiğiydi. Ancak görüntülerde, Atakan’ın kaçıncı kattan nasıl düştüğü görünmüyor. 4 katlı binanın üzerinden düşen gencin, şuursuz bir şekilde yere düştüğü görünüyor. Bu görüntüler, Ahmet Atakan’ın düşmeden önce, gaz fişeğiyle mi vurulduğu, yoksa dengesini kaybederek mi düştüğünü anlatmıyor. Olay, Cumhuriyet Savcılığı ve müfettişler tarafından incelenecek.”

 

“ÇATIDAN OLAYLARI İZLİYORMUŞ”

 

Ahmet Atakan’ın yaşamını yitirdiği yerde inceleme yaptıklarını ve çevre sakinleriyle görüştüklerini aktaran Eryılmaz, “Dün yaptığımız görüşmelerde bir genç, Ahmet Atakan’la evin çatısından polis müdahalesini izlediklerini, zaman zaman ‘Geri çekil’ diyerek Ahmet’i uyardığını söyledi. Daha sonra, Atakan’ın birden düştüğünü gördüğünü aktardı. Ama düşme anının nasıl gerçekleştiğini bilmediğini söyledi. Gencin nasıl düştüğü, yapılacak soruşturma sonrası ortaya çıkacak” dedi.

 

 

5d477f62f99d15d4fac77b134d4bdc9e

 

72f2fdff2fbf619eec360b4d087cb661

 

258911ac308eea714b27af0a5d962767

 

d6cbb8ae4391e85ee8a0cabf9fc28014

 

d3462d0ad5aca156bbc7bf8ff0aff32e