Taş değil kozalakmış!

Taş değil kozalakmış!
13 Şubat 2024 12:10

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Ekrem İmamoğlu’nun Erzurum’da katıldığı seçim mitinginde uğradığı taşlı saldırıyla ilgili davanın görülmesine devam edildi. Erzurum 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın üçüncü duruşması da yapıldı.

 

 

Savcılık, olaylarda yaralanan 5 mağdur için ek dava açtı. Dosyalar birleştirildi. Bu nedenle mahkeme, sanıkların ek savunmasını aldı. Sanıklar daha önceki savunmalarını tekrarladı.

 

 

DURUŞMA İLERİ TARİHE ERTELENDİ

 

 

Gazete Duvar’dan Emrullah Bayrak’ın haberine göre hakkında yaralamadan dolayı yeni dava açılan Sanık Furkan Kılıç, savunmasında şunları söyledi: “Olay günü 3 arkadaş Cumhuriyet Caddesi’nde geziyorduk. Onlar hakkında da dava açıldı. Biranda kendimizi olayların içinde bulduk. Bize doğru taşlar atıldı, küfürler edildi. Bu duruma sinirlenince biz de yerdeki kozalakları onlara attık. Biz taş ve slogan atmadık. Bilinçli olarak mitinge katılmadık. Gezme amaçlı oradan geçiyorduk. Herhangi birinin yönlendirmesiyle oraya gitmedik. Kimseye yaralama amaçlı birşey atmadık.”

Müdafi avukatlarından Mustafa Aşık, Kılıç’a yanındaki diğer arkadaşlarının slogan attıklarını söylediğini aktardı ve burdaki çelişkiyi sordu. Sanık Kılıç, kendisinin taş veya slogan atmadığını belirterek savunmasını tekrarladı.

Müdafi avukatları, hazırlanan bilirkişi raporunun yetersiz olduğunu ifade etti. Raporda, taşların hangi grup tarafından atıldığının belirtilmediğini ve kısmen yetersiz bir rapor olduğunu kaydettiler. Ek rapor hazırlanmasını isteyen avukatlar, mahkemenin görevsizlik kararı vermesi talebini de tekrarladılar.

 

 

Erzurum 7. Asliye Ceza Mahkemesi, dosyadaki eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

Toplam 28 kişinin yargılandığı davada savcı, sanıklar hakkında ‘silahla kasten ve basit yaralamaya teşebbüs’ suçundan 2 yıldan 9 yıla kadar hapis cezası istiyor.