Savaş uçakları Muhalifleri bombalıyor iddiası

Savaş uçakları Muhalifleri bombalıyor iddiası
30 Ağustos 2013 12:51

Suriye’de kimyasal silah kullanıldığı iddiaları üzerine artan savaş tartışmaları sürerken, Suriye Arap Hava Kuvvetlerine ait savaş uçaklarının Cisli Shur İlçesi’ndeki Sıkat Köyü ile Türkmenlerin yaşadığı Bedeme Köyü’nü bombaladığı iddia edildi.

 

Hatay’ın Reyhanlı İlçesi sınırına 10 kilometre uzaklıktaki Suriye’nin Cisli Shur İlçesi’ne bağlı Sıkat Köyü ile Yayladağı İlçesi’ne yakın bölgedeki Bedeme Köyü’ne savaş uçaklarının bomba yağdırdığı ve ilk belirmelere göre 20’den fazla kişinin öldüğü ve çok sayıda kişinin de yaralandığı ileri sürüldü. Yayladığı İlçesi Güveçci Köyü’nden de duyulan bombalama seslerinin, Suriye Arap Hava Kuvvetleri’ne ait uçakların gökyüzünde görüldükten 10-15 dakika sonra yükseldiğini ve bombalı saldırının devam ettiğini belirten köylüler, kimyasal saldırı ihtimalinin kendilerini korkuttuğunu söyledi. Suriye topraklarındaki patlama seslerinin Türkiye’den duyulması üzerine, sınır bölgesine takviye kuvvet gönderen Türk Silahlı Kuvvetleri, tam teçhizatlı askerleri de devriye görevi ve sınır önlemi için sınırın sıfır noktasına sevk etti. Olası savaş ihtimaline karşı, uzun menzilli obüsler de, sınıra yerleştirilerek namluları Suriye’ye doğrultuldu.

 

‘TOP VE HAVAN ATIŞI SÜRÜYOR’

 

Suriye topraklarındaki bombalı saldırının sürdüğünü belirten Güveçci Köyü sakini 60 yaşındaki Ayşe Solak, “Evde oturuyordum, birden uçak sesleri duymaya başladım ve 10-15 dakika sonra da Bedeme Köyü’nden patlama sesleri duyuldu. Halen patlama sesleri geliyor, patlamalar sanki bizim evin içinde oluyor. Bir süre sonra da askerler gelerek sınırda gezmeye başladı” dedi. Köylüler, patlama seslerinin ardından sınıra Suriyeli 2 bin kişinin gelerek sınırı geçmek için beklemeye başladıklarını söyledi.

 

http://www.youtube.com/watch?v=l5t-NGDttlw