Ödenen tutar 1,2 milyar doları geçti!

Ödenen tutar 1,2 milyar doları geçti!
9 Temmuz 2023 10:21

İktidarın kamuoyuna büyük bir başarı olarak sunduğu Osmangazi Köprüsü’nde, geçen araç sayısının gelir garantisini karşılamaktan çok uzak olduğu görüldü. Günlük 40 bin araç üzerinden verilen gelir garantisi kapsamında garantinin sağlanması için 7 yılda 102 milyonun üzerinde aracın geçmesi gerekiyordu. Türk Lirası’ndaki değer kaybı ve enflasyon farkı yok sayılsa bile 7 yılda köprüye ödenen garanti tutarı 1,2 milyar doları geride bırakıyor.

 

Fotoğraf: yukselproje.com

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, AKP iktidarının kamu bütçesinde büyük bir gedik oluşturan garantilere ilişkin kamuoyunu yanıltıcı söylemlerde bulunmaya devam ettiğine işaret etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 7 yılda 70 milyon aracın geçişini bir rekor olarak sunduğuna işaret eden CHP’li Akın, BirGün’e yaptığı açıklamada durumun bu şekilde olmadığını söyledi. Akın, “garanti gediği” hakkında şunları anlattı:

 
“Osmangazi Köprüsü 1 Temmuz 2014 tarihinde hizmete açıldığından beri araç başına 35 dolar artı KDV üzerinden verilen günlük 40 bin araç geçiş garantisi ile kamu bütçesinde yıllardır dev bir kara deliğe dönüştü. Bugüne kadar kaç aracın geçiş yaptığı bilgisini saklayan iktidar, köprünün açılışının 7’nci yılında toplam 70 milyon aracın geçtiğini sanki büyük bir başarı elde edilmiş gibi paylaştı.”

 

 

102,2 MİLYON ARAÇ GEÇMELİ

 

 

CHP’li Akın, iktidarın yine algı ve yalan siyasetiyle hareket ettiğine dikkat çekerek Osmangazi Köprüsü’nün oluşturduğu yükü şöyle özetledi:

“İktidarın açıkladığı 7 yılda 70 milyon araç geçtiği yönündeki açıklama adeta itiraf niteliği taşıyor. Çünkü yılda ortalama 10 milyon aracın geçtiğini ilk kez kamuoyuna duyuruluyor. Oysa günlük 40 bin araç geçiş garantisinin sağlanması için bir yılda tam 14 milyon 600 bin aracın; 7 yılda ise 102 milyon 200 binden fazla aracın geçmesi lazım. Buna göre 7 yılda toplam 32 milyon 200 bin araç için garanti ödemesi yapılmış durumda. Üstelik bu hesaplamaya Türk Lirası’ndaki değer kaybı ve sözleşmedeki enflasyon farkı bile dâhil değil.”

 

 

GARANTİ KARŞILANAMIYOR

 

 

Köprünün 7 yıllık garanti maliyetinin 1 milyar doları geçtiğini ifade eden Ahmet Akın şöyle devam etti:

“İktidarın yanlış politikaları nedeniyle Türk Lirası’nda yaşanan gelir kaybı, Osmangazi Köprüsü’nden geçen araçların bile verilen gelir garantisini karşılayamamasına neden oluyor. Araç başına KDV dâhil gelir garantisi bugünkü kura göre 985 lira (37,8 dolar) tutarına geldi. Bu tutar 185 lira ile 350 lira arasında olan geçiş ücretini karşılamıyor. Başka bir deyişle iktidar Osmangazi Köprüsü’nden geçse de geçmese de tutarı 985 liraya tamamlayıp garanti ödemesi yapıyor. Türk Lirası’ndaki değer kaybı dikkate alınmazsa ve sözleşmedeki enflasyon farkı yok sayılsa bile köprünün 7 yıllık garanti maliyetinin bütçeye yansıması 1 milyar 217 milyon doları aşıyor.”