MHP’li vekil de Diyanet sorularına yanıt alamadı!

MHP’li vekil de Diyanet sorularına yanıt alamadı!
15 Eylül 2022 08:07

MHP’li Lütfi Kaşıkçı’nın, Diyanet’te geçici statüde çalışan personelin kadroya geçirilmesine yönelik verdiği soru önergesine yanıt verilmedi.

 

 

Cumhuriyet’te Sefa Uyar’ın haberine göre Sistem değişikliyle işlevselliğini yitirdiği belirtilen Meclis’in denetim yetkisini, konu Diyanet İşleri Başkanlığı olunca MHP’li vekiller dahi kullanamadı. MHP’li Lütfi Kaşıkçı’nın, Diyanet’te geçici statüde çalışan personelin kadroya geçirilmesine yönelik verdiği soru önergesine Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’dan yanıt gelmedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın dokunulmazlığı, Meclis’teki bir soru önergesiyle somutlaştı. Çok sayıda muhalefet milletvekilinin bakanlara ya da Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’a yönelik verdiği soru önergelerine yanıt alamamasına, Diyanet ile ilgili soru önergesi veren MHP’li Kaşıkçı da eklendi.

 
OKTAY SESSİZ KALDI

 

 

Kaşıkçı, ocak ayında Oktay’ın yanıtlaması istemiyle verdiği tek soruluk soru önergesinde, aynı görevlerde bulunmalarına karşın kadrolu imam, sözleşmeli imam, vekil imam, geçici imam, kadrolu öğretici ve fahri öğretici gibi çeşitli statüler bulunduğunu aktardı ve “Diyanet’te vekil ve geçici statüde çalışan imam hatip veya müezzin ile vekil ve fahri olarak veya ek ders ücreti karşılığında çalışan öğreticilerin ilgili kadrolara atanmasına yönelik bir planlama var mı” diye sordu. Ancak yasal olarak 15 günde yanıtlanması gereken önergeye Oktay hiçbir yanıt vermedi.

Öte yandan, CHP’li Yıldırım Kaya Aralık 2021, İYİ Partili Yasin Öztürk Ocak 2022 ve HDP’li Oya Ersoy’un da Mart 2022’de Diyanet’e yönelik soruları yanıtsız kalmıştı.