Memura servis yerine toplu taşıma kartı

Memura servis yerine toplu taşıma kartı
4 Mayıs 2024 07:36

Kamu kurum ve kuruluşlarının personel servisi kiralama gideri geçen yıla göre yaklaşık 3 kat arttı. Tasarruf için ekonomik olmayan hatlarda servisler kaldıracak yerine toplu taşıma kartı verilecek.

 
AKP iktidarının Kasım 2021 – Haziran 2023 döneminde uyguladığı ekonomi politikası her şeyi darmadağın etti.

Ev araba almak milyonlarca insan için artık hayal olurken, dar gelirli enflasyon canavarının altında ezildi.

Emekliler kuyruklarda indirimli gıda mesaisinde, asgari ücretli ’17 bin lira ile ay sonunu nasıl getireceğim’ telaşındayken, devlet kurumlarının araç saltanatı, lüks harcamaları ve kira giderleri artık daha çok göze batar oldu.

 

Yerel seçimde hüsran yaşayan iktidar, daha önceden halktan sabır isterken 31 Mart’tan sonra ‘kamuda tasarruf’ sözünü dilinden düşürmez oldu.

Hem Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hem yardımcısı Cevdet Yılmaz hem de Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek kamuda tasarruf için çalışma başlattıklarını açıkladı.

İhtiyaç fazlası araçları satışa çıkarmaya hazırlana iktidar, memurları da personel servislerinden indirip otobüse-metroya bindirmeye hazırlanıyor.

Sözcü’nün edindiği bilgiye göre, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı personel servisi hizmetleri ile ilgili rapor hazırlandı.

 

 

SERVİS YERİNE TAŞIMA KARTI

 

 

Kamu kurumlarında çalışan kişilere servis hizmeti sağlanmasının ekonomik olmadığı yerlerde servislerin kaldırılıp toplu taşıma kartı verilmesi planlanıyor. Günlük bir gidiş bir geliş esas alınarak aylık toplu taşıma kartı verilmesinin maliyet açısından avantaj sağlayacağı belirtilirken, özellikle büyükşehirlerde ilk olarak uygulamanın hayata geçirileceği belirtildi.