Karamanlı üretici: Biz üretiyoruz 80 Liraya kesiyorlar, kasapta 200 Liraya satılıyor!

Karamanlı üretici: Biz üretiyoruz 80 Liraya kesiyorlar, kasapta 200 Liraya satılıyor!
24 Eylül 2022 16:36

CHP Karaman Milletvekili Av. İsmail Atakan Ünver, Karaman’ın Ayrancı ilçesinde yürüttüğü ziyaretler kapsamında Melikli Köyü’nde küçükbaş hayvan üreticisinin sorunlarını dinledi. Ünver’in “Bir kuzunu yetiştirme maliyeti kaç lira?” sorusuna üretici; “En ucuz yemi verirsen 1050 lira sadece yem. Kesime gidiyor 1400-1500 lira. Hani bizim emeğimiz, nereden kazanacağız biz?” yanıtını verdi.

 

 

 

REZİLLİĞİ ÇEKEN KAZANAMIYOR

 

 

Karaman’ın Ayrancı ilçesine bağlı Melikli köyünde küçükbaş hayvancılık yapan Hasan Işık isimli vatandaş mazot, yem ve gübre fiyatlarındaki pahalılıktan dert yandı. Geçtiğimiz yıl yemin torbasını 83-85 liraya aldıklarını söyleyen üretici, bu yıl 350 ile 380 liraya aldıklarını söyledi. Üretici Hasan Işık; “Biz kesime gidiyoruz. Bizden kesiyorlar 80 liraya, vatandaş kasaptan alıyor eti, 200 liraya vardı neredeyse. Buradaki fark nereden geliyor. Esas hak eden, yetiştiren, maliyeti fazla yem yedirip de uğraşan, rezilliği çeken para kazanamıyor; oradaki et yiyecek olan da ucuza et yiyemiyor. Buradaki nereye gidiyor? O zaman hazır yiyicilere gidiyor bu.” dedi.

 

 

ÇİFTÇİNİN ALACAĞI NEREDE?

 

 

Akaryakıttaki pahalılığına da dikkat çeken üretici, “Her türlü yemin ederim ki geçen sene 6800 liraya varillerimi doldurmuştum. Şimdi 28 bin küsür. Gübrenin torbası 900 ile 1000 lira arası. Arpanın maliyetini hesap ettiğin zaman, şu an arpanın tenekesi 100 lirayı geçti. Eğer çiftçi attığı tohumu, yaktığı mazotu, emeğini hesap ederse, bunun alacağı nerede?

 

 

HANİ BİZİM EMEĞİMİZ? NEREDEN KAZANACAĞIZ BİZ?

 

 

Karaman Milletvekili Av. İsmail Atakan Ünver’in bir kuzunun yetiştirme maliyetini sorması üzerine; “Bir kuzu kesime gelmesi için en az 3 torba yem yemesi lazım. O da en ucuz yemi yedirirsen, 3 çarpı 350, 1050 lira. Şu kuzuyu kantara çektiğin zaman, şu günkü piyasada 1400 ile 1500 lira çıkar. Hani bizim emeğimiz, nereden kazanacağız biz? Bir kuzu en az 3 ay yemesi lazım ki kesime gelmesi lazım. O da yetişmiş kuzu. Anasından doğanı hesap ettiğin zaman en az 6 aylık, 7 aylık olmayınca kesime gitmez.” yanıtını verdi.

 

 

ARPA ALAMADIKLARI İÇİN ÜRETİCİLİĞİ BIRAKTILAR

 

 

Çiftçinin ve üreticinin desteklenmesi gerektiğini söyleyen üretici Hasan Işık; “Bizim gibi çalışmasını bilen insanlara verdiği bir teşviki geri ödemeli versin. Biz ödeyelim. Bedava da istemiyoruz. Ama hak edene versinler. Bizim köyümüzde 7-8 kişi küçükbaş hayvancılığı bıraktı, anaç koyununu sattı. Her köyde bugün, 6’şar, 7’şer, 10’ar kişi küçükbaş hayvancılığı bırakıyorsa bu üreticilik bitmez mi? Bunlar samanını, arpasını alamadı da öyle sattı. Üreticiye çiftçiye destek verilmediği sürece ülke biter. Vay Ukrayna’dan vay oradan, buradan bir şeyler gelmeyle bu Türk vatandaşı beslenmez…” dedi.