Kanal İstanbul’un çimento limanı projesi için yeni imar planı yapıldı

Kanal İstanbul’un çimento limanı projesi için yeni imar planı yapıldı
10 Haziran 2023 08:27

Uzmanların tüm itirazlara rağmen hayata geçirilmek istenen Kanal İstanbul projesine ilişkin tartışma yaratacak bir adım daha atıldı. Önce Kanal İstanbul için Karadeniz kıyısına bir çimento limanı inşa edilmesine onay verildi ardından da çimento limanına gidecek yollar için özel imar planı yapıldı.

 

Fotoğraf: AP

 
YD Madencilik Anonim Şirketi, 30 Aralık 2021 tarihinde, “Çiftalan Marmara Çimento Limanı” projesi için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) başvurusu yaptı. Bakanlık, şirkete başvurusundan bir buçuk yıl sonra, 2 Haziran 2023 tarihinde projeye dair “ÇED Olumlu” kararı verildiğini açıkladı.

ÇED dosyasında yer alan bilgilere göre limanın maliyeti 72 milyon TL olacak. Diğer yandan proje 8 bin 347 metrekarelik alana yapılacak. Limana 200 metre boyundaki iki gemi yanaşabilecek. Bakanlığa sunulan ilk ÇED dosyasında liman projesinin amaçları arasında Kanal İstanbul’un çimento ihtiyacına da vurgu yapıldı. Dosyada, “İlerleyen yıllarda hızlı bir şekilde yapılması düşünülen ‘Kanal İstanbul ve kentsel dönüşüm’ projelerinin, liman projesinin bitmesinden önce başlayacağı nedeniyle yoğun çimento taleplerinin aşırı miktarda artacağı ortadadır” İfadeleri yer aldı. Ancak daha sonra bu bölümün rapordan çıkarıldığı görüldüğü.

 

BAKANLIK İMAR PLANI YAPTI

 

 

Son olarak Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, liman projesi için özel bir imar planı yaptı. Karadeniz kıyısındaki liman projesinin yolları için 38 bin metrekarelik alanın imar planları değiştirildi. Bu alanın yaklaşık 30 bin metrekarelik bölümü yol alanı olarak planlandı. Geri kalan kısmı ise liman ve iskele alanı olarak imar planlarına işlendi. Ayrıca söz konusu liman alanına günlük 60-70 aracın girip çıkacağı,

Öte yandan AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “İnadına yapacağız ve İstanbul güzelleşecek” dediği Kanal İstanbul projesinin milyarlarca liraya mâl olacağı biliniyor. Eski Ulaştırma ve Altyapı Bakanı AKP’li Adil Karaismailoğlu Kanal İstanbul projesinin maliyetine dair bir açıklama yapmıştı. Karaismailoğlu, 15 milyar dolara mâl olacağı ifade edilen Kanal İstanbul’un maliyetinin 20 milyar dolara yükseldiğini ifade etmişti.