İstanbul’da o ilçelerde muhalefet yükselişte!

İstanbul’da o ilçelerde muhalefet yükselişte!
17 Mart 2024 18:56

Yerel seçimlere kısa bir süre kalmışken İstanbul ve Ankara’da ortaya çıkacak oy farkları merak konusu. Seçim gündemine dair Cumhuriyet TV yayınına katılan Aksoy Araştırma Kurucusu Ertan Aksoy, son araştırmaların sonuçlarını aktardı.

 

 

31 Mart yerel seçimlerine giderken son düzlüğe girildi. Adayların kampanya çalışmaları ve saha araştırmaları sürüyor.

Muhalefetin geçtiğimiz yerel seçimlerde, uzun yıllardır AKP’nin yönettiği iki önemli büyükşehir olan İstanbul ve Ankara’yı muhafaza edip edemeyeceği ise merak konusu.

 

 

“SEÇMENİ SANDIĞA GÖTÜREN KAZANACAK”

 
Aksoy, “Büyükşehirlerin önemli bir kısmı rekabetçi bir durumda, oy oranları birbirine çok yakın. Cumhur İttifakı’nın blok halinde kalması ancak ekonomik kriz sebebiyle normal desteğin altına düşmesi, muhalefetin de paramparça haline rağmen mevcut gidişattan rahatsız seçmenin desteğini yakalayabilmesi seçimi başa baş götürüyor” dedi.

 

 

CHP İSTANBUL’UN BAZI İLÇELERİNDE SÜRPRİZ YAPABİLİR!

 
DEM Parti ve Yeniden Refah Partisi’nin seçime dahil olmasının İstanbul’da bir denge oluşturduğunu belirten Aksoy, “İkisi de benzer oranda iki farklı bloğa etki ediyor. Yeniden Refah Partisi ve DEM Partisi’nin genel seçimdeki performansı ile yerel seçim performansı eşit olmayacak. Yerelde daha düşük oranlara rastlanıyor çünkü başka parametreler var. Aday profili ve belediyecilik performansı etkili oluyor, ideolojik angajman düşüyor. İstanbul’da CHP’nin iddialı olarak görülmediği Fatih, Eyüp gibi ilçelerde anlamlı bir yükseliş yakaladığını söyleyebiliriz. Bazılarında öne geçti ve kazanmaya çok yakın” dedi.

 

 

ÖZEL’İN “BURSA BALIKESİR MANİSA” HAYALİ GERÇEKLEŞECEK Mİ?

 
Aksoy, CHP Lideri Özgür Özel’in “kazanacağız” dediği Bursa, Balıkesir ve Manisa bölgelerinde yapılan araştırmaları ise şu sözlerle anlattı:

“Bursa ve Balıkesir’i yakın zamanda ölçtük. Bizim araştırmalarımıza göre bu illerde CHP, 1-2 puan farkla önde. Manisa çalışması henüz devam ediyor. Bizden önceki belirli bir üretim kalitesine sahip saygın araştırma kurumlarının ölçümlerine baktığımızda CHP Manisa’da da iddialı görünüyor. Önümüzdeki hafta rakamları paylaşacağız. Anlaşılan Özel’in sözlerinin arkasında bilimsel bir dayanak var.”

 

 

“MANSUR YAVAŞ SİYASAL ZEKA ÖRNEĞİ GÖSTERDİ”

 
AKP’li Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Turgut Altınok sahip olduğu servet ile gündeme geldi.

Altınok’un tartışılan servet birikiminin seçmende yaratabileceği etkiye dair değerlendirmede bulunan Aksoy, “Kimse servet düşmanı değil önemli olan servetin nasıl edinildiği. Siyaset dışında kendisinin ne iş yaptığı, aileden gelen bir sermayesi var mı bilinmiyor. Toplum bunu görüyor. Haksız zenginleşme özellikle ekonomik krizin güçlü olduğu dönemlerde sandığa etki edebilir. Sayın Mansur Yavaş servet açıklama konusunda ısrar edebildiğine göre demek ki bir sebepsiz zenginleşme yok. Bir siyasal zeka örneği gösterdi ve rakibini kendi güçlü olduğu alana çekebildi. Rakibini bunu açıklamaya mecbur bıraktı. Ankara’da Yavaş, anlamlı bir farkla kazanacaktır” diye konuştu.