İşçiler siyanürlü toprak altındayken ‘Eleman Aranıyor’ ilanı verdiler!

İşçiler siyanürlü toprak altındayken ‘Eleman Aranıyor’ ilanı verdiler!
16 Şubat 2024 08:55

İliç’teki maden kazasında 9 işçiyi arama çalışmaları devam ederken, faaliyetlerini durdurduklarını açıklamalarına rağmen, Anagold’un “İnsanları önemseyen şirket kültürü” vurgusuyla iş ilanı yayımlaması büyük tepkilere neden oldu.

 

 

Gazete Duvar’ın haberine göre: Erzincan İliç’te meydana gelen maden faciasının ardından, siyanürlü toprak yığını (liç) altında kalan, resmi açıklamaya göre 9 işçiyi arama çalışmaları hala devam ediyor. Milyonlarca metreküplük liç yığınında aramalar devam ederken Anagold şirketi, kalite kontrolcü, örnekleme gibi alanların da bulunduğu toplam 8 birimi için iş başvurusu almaya başladı. İlana en az 12 kişi başvurdu.

 
“İnsan odaklı şirket kültürü”

 
Linkedln hesabından iş ilanı açan Anagold Madencilik A.Ş., liç alanındaki çökmenin ardından yaptığı açıklama ile bütün faaliyetlerin durdurulduğunu açıklamıştı.

“İnsanları önemseyen şirket kültürü” vurgusu yapılan ilanda şu ifadeler kullanıldı: “Dünya çapında hızla büyüyen altın madenciliği ve malzeme şirketimiz Anagold Madencilik için Maden Jeologu arıyoruz. Size şunları sağlayacağız:

 

 

– İnsanları önemseyen bir şirket kültürü
– Altın madeni sektöründe dünyanın en ayrıcalıklı tesislerinden birinde kariyer yapmak
– Hem kişisel hem de mesleki gelişim için mükemmel öğrenme deneyimi ve fırsatlar
– Şirket desteği konaklama ve diğer avantajlar/ayrıcalıklar”

 

 

ÇED raporu verdi, şirkete yönetici olarak atandı

 
2010 yılından itibaren Çöpler Altın Madeni’ne karşı hukuk mücadelesi veren köylüler, çevreciler ve meslek örgütleri Anagold’un bölgedeki faaliyetlerinin durdurulmasını talep ediyor.

Madenin sınırlarını genişletmek için yaptığı başvurulara TMMOB, açtığı davalarda madenin liç alanında çökme yaşanabileceğini ve çevre felaketi yaşanabileceği uyarısında bulunmuştu.

İtirazlara rağmen Çöpler Altın Madeni için 3 kat kapasite artışının Murat Kurum’un Çevre ve Şehircilik Bakanı olduğu dönemde onaylandığı ayrıca Kurum’un maden ile ilgili bir önergeye, “Gerekli değerlendirmeler sonucu ÇED kararı verilmiştir” yanıtı verdiği ortaya çıkmıştı.

Madene ÇED raporunu veren SRK Danışmanlık’ın yönetim kurulu üyesi Ahmet Oğuz Öztürk’ün de daha sonra Anagold şirketi yöneticisi yapıldığı anlaşılmıştı.