Henri Barkey: ‘Amerika Erdoğan’a Kızgın’

Henri Barkey: ‘Amerika Erdoğan’a Kızgın’
16 Mart 2014 09:22

ABD’deki Lehigh Üniversitesi Öğretim Üyesi Türkiye uzmanı Henri Barkey, Başkan Barack Obama’nın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la yaptığı telefon görüşmesindeki mesajların doğru aktarılmadığı gerekçesiyle “rahatsız” olduğunu iddia etti. Barkey Başbakan Erdoğan’ın seçimleri kazansa bile “meşruiyetini yitirmiş olacağını” öne sürdü.

 

Amerika’nın Sesi’nin sorularını yanıtlayan Henri Barkey’e göre, birçok açıdan, Başbakan Erdoğan artık seçimleri kazansa bile meşruiyetini yitirmiş durumda. Çünkü ona eskiden seçimle gelmiş meşru bir başbakan olarak bakan insanlar bile onu sevmemelerine rağmen kendisini kabul ediyorlardı.

 

Henri Barkey, “Artık bu geçti” diye konuşuyor ve uluslararası alanda Başbakan’ın meşruiyetini büyük bir şekilde yitirdiğini öne sürüyor. “Artık onu ciddiye almak zor” iddiasında bulunan Henri Barkey, Erdoğan’ın kendisine karşı kurulan “komplolardan” bahsetmesinin hem Amerikalıları hem de Avrupalıları tedirgin ettiğini söylüyor. Barkey “Başbakan olarak kalabilir hatta ve hatta cumhurbaşkanı bile olabilir ama Sayın Erdoğan’ın ilk başta getirdiği Türkiye’nin önünü açacak başbakan resmi bence silindi” gibi ifadeler kullandı.

 

İLİŞKİ KESİNTİSİZ SÜRER AMA TONU AÇISINDAN SOĞUK OLUR

 

Uluslararası İlişkiler profesörü Barkey, iki ülkenin de birbiri için önemli olmaya devam ettiğini ve diplomatik açıdan ilişkileri kesintisiz süreceğini tahmin etmekle birlikte bu ilişkinin tonu açısından iki ülke arasında soğuk bir ilişki olacağı görüşünde.

 

Barkey, Obama’nın 6 ay 10 gün boyunca tüm çabalara rağmen Erdoğan’la konuşmamak için direttiğini, sonunda bir mesaj vermek için konuştuğunu, ancak Obama’nın mesajının Erdoğan tarafından yanlış yorumlandığını öne sürdü.

 

Erdoğan’ın “Fethullah Gülen konusunda Amerika Başkanı’nın hayatta söylemeyeceği bir şeyi” Obama’ya atfettiğini söyleyen Barkey, bu açıdan “Amerika’nın Türkiye Başbakanı’na olan güveni tamamen sıfıra inmiştir” iddiasında bulunuyor.

 

NEDEN O ZAMAN PARALEL DEVLET SUÇLAMALARINI SÖYLEMEMİŞTİNİZ?

 

Erdoğan ile Obama görüşmesinde de gündeme geldiği iddia edilen Fethullah Gülen’in Amerika’da kalışının uzatılması için daha önce Türk devletinin Amerika’ya güvence verdiğini söyleyen Henri Barkey “O zaman paralel devlet suçlamalarını bize neden söylememiştiniz? Türk devletinin ne kadar objektif olduğu sorgulanacaktır” diye konuşuyor. Barkey, zaten Türkiye’de hükümetin de Gülen’in dönmesini isteyeceğini düşünmüyor.

 

GÜLEN HAREKETİ’NİN SEÇİM SONUÇLARINA ETKİSİ OLUR

 

Gülen Hareketi’nin teşkilat olarak iktidar ile muhalefet arasında seçim yarışının başa baş gittiği bölgelerde, CHP’ye katkı sağlayabileceğini de vurgulan Henri Barkey, bununla birlikte, Başbakan Erdoğan’ın 30 Mart’taki yerel seçimlerden zaferle çıkması durumunda Gülen Hareketi’ni “temizleme kampanyası” başlatabileceğini savunuyor.