Hakan Fidan’a ilk soru önergesi CHP’li Öztunç’tan!

Hakan Fidan’a ilk soru önergesi CHP’li Öztunç’tan!
9 Haziran 2023 09:45

Türk vatandaşları ve iş insanları bir süredir vize konusunda büyük sıkıntı yaşıyor. Özellikle Schengen vizesi başvurularında randevu süreleri uzarken, artan sayıda ret gelmeye başlamıştı.

 

 

Bu sorunu Meclis gündemine taşıyan CHP Kahramanmaraş milletvekili Ali öztunç’un Türk vatandaşlarının vize sorunu ile ilgili Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdi.

 

 

 Öztunç önergesinde şunları kaydetti:

 

 

Son aylarda yurtdışına gidecek vatandaşlarımız, Schengen vizesi alamamaktadırlar. Bu durumdan dünyaca tanınmış ve topluma mal olmuş sanatçılarımızda nasibini almış ve konserlerini iptal etmek zorunda kalmıştır. Vatandaşlarımızın seyahat özgürlüğünün kısıtlanması ülkemizin dış dünyadaki itibarının ne durumda olduğunun bir göstergesidir. Ayrıca son yıllarda yurtdışına iltica başvurularında büyük bir artış gözlendiği ve bu başvurular arasında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yapılan Suriye ve Afgan sığınmacıların çoğunlukta olduğu dile getirilmektedir.
1) Yıllar itibariyle son beş yıl içinde yurtdışına çıkış vize talebi red olan vatandaş sayısı kaçtır?
2) Türk vatandaşlarına, sanatçılara, iş insanlarına vize verilmemesi nedeniyle ilgili Türkiye’deki yabancı elçiliklerle herhangi bir görüşme yapılmış mıdır? Yapılmış ise red gerekçeleri nelerdir?
3) Türkiye’nin schengen vizesi başvurularında aldığı red cevabı diğer ülkelerle kıyaslandığında bu oran ne kadardır?
4) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yapılan Suriyeli ve Afgan sığınmacıların yoğun olarak Avrupa ülkelerine iltica başvurusu yaptığından dolayı Avrupa ülkelerinin Türk vatandaşlarının vize taleplerini geri çevirdiği yönündeki iddialar doğru mudur?
5) Topluma mal olmuş dünyaca tanınmış sanatçılarımızın dahi vize alamadığı ve konserlerini iptal etmek zorunda kaldıkları doğru mudur? Doğru ise bu konuda ne yapmayı düşünüyorsunuz?