Esnaf durumu özetledi: Büyük bir çıkmazın içindeyiz!

Esnaf durumu özetledi: Büyük bir çıkmazın içindeyiz!
14 Kasım 2021 09:55

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, girdi maliyetleri arttığı için iş yapamayan Bünyan ilçesi sanayi esnafının sorunlarını dinledi. Maliyetlerin bir yıl içinde yüzde 200 oranında arttığı belirten esnaf, “Büyük bir çıkmazın içindeyiz” dedi.

 

 

 

GÜRER, SANAYİ ESNAFININ SORUNLARINI DİNLEDİ

 

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Kayseri’nin Bünyan ilçesinde sanayi esnafını ziyaret ederek, sorun ve taleplerini dinledi.

 

 

VATANDAŞIN ALIM GÜCÜ DARALDI

 

 

Ömer Fethi Gürer’e yaşadıkları mağduriyeti anlatan sanayi esnafı son bir yıl içinde girdi maliyetlerinin büyük oranda arttığına dikkat çekerek, “Vatandaşın alım gücü daraldı. Artık iş yapamaz hale geldik” dedi.

Bünyan ilçesinde 40 yıldır esnaflık yaptığını söyleyen kaportacı Mustafa Gökşen ,”İş, güç yok. Hayat şartları nedeniyle dükkânımız boş kaldı. Bütün malzemelere oldukça zam geldi” dedi.

 

 

3 BİN 500 LİRALIK SAC 12 BİN 500 LİRA OLDU

 

 

Geçen yıl 650 lira olan karpitin fıçısının 1500 liraya, 35 liraya aldıkları 3 kiloluk macunun 100 liraya, 110 liraya aldıkları 12 litrelik tinerin 210 liraya, 3 bin 500 liraya aldıkları sacın 12 bin 500 liraya çıktığını belirten kaportacı ve araba boyacısı Mustafa Gökşen, “Oksijen kazanına attığımız bir parça karpit için müşteriden 50 lira almaz isem ben zarar ederim, alırsam da müşteri zarar eder. Hayat pahalılığını müşteriye yansıtmak istemiyoruz ama o zamanda dükkan boş kalıyor. İki arada bir derede kaldık” diyerek yaşadıkları mağduriyeti dile getirdi.

 

 

VATANDAŞ ARACINA KAPORTA YAPTIRAMIYOR

 

 

Araç sahiplerinin çoğunun artık boya ve kaporta yaptırmadan araçlarına bindiklerini söyleyen Mustafa Gökşen, “Yakın zamanda dükkana gelen bir müşterimiz, aracının komple kazınıp yeniden boyanması ve kaportasının yapılması içi bizden fiyat istedi. Kaportası, boyası, cilası ve tüm malzemesi dahil 3 kişinin yaklaşık 1 ay çalışarak yapacağı iş için 8 bin lira fiyat verdik. Ancak müşteri fiyatı yüksek bulup aracını boyatmadı” dedi.

 

 

BİT PAZARINA NUR YAĞDI

 

 

“Eskiye rağbet olsa bit pazarına nur yağardı” deyimini anımsatan Kaportacı Mustafa Usta, “Şu anda gerçekten de bit pazarına nur yağdı. Kullandığımız eşyaların büyük bölümü ikinci el. Elimizde eski saclar var, atmaya kıyamıyorum. Eski araçların parçalarını çıkarıp yeni araçlara takıyorum. Müşteri zaten pahalı olduğu için yenisini tercih etmiyor. Vatandaşta alım gücü yok, işin gerçeği bu” şeklinde konuştu.

 

 

MALZEMELER AYLIK YÜZDE 25 ZAMLANIYOR

 

 

Gürer’e yaşadıkları sorunları anlatan bir başka esnaf ise “Bir işi yapıp teslim ettiğimizde, her 15 günde malzeme fiyatları arttığı için aynı işi gün sonra zamlı yapmak zorunda kalıyoruz. Bir ay önce aldığım bir ürünle bugün aldığım ürün arasında yüzde 25 fiyat farkı oluyor. Gidişat çok kötü. Büyük bir çıkmazın içindeyiz Allah sonumuzu hayır etsin” diye konuştu.

 

 

HAYAT PAHALILIĞI

 

 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise yaşam pahalılığının her alanda net bir şekilde kendini gösterdiğine dikkat çekti.

Sanayi esnafının yaşadığı sorunların aslında, toplumun genelinin yaşadığı sorunlarla eşdeğer olduğuna işaret eden CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Esnaf bir önceki yıla göre malzemelerinin en az %50 civarında artmış olmasından dert yanıyor. Ancak girdi malzemeleri arttığı için müşteriye bir iş için verdikleri fiyatların da arttığına belirten esnaf, bu nedenle iş yapamıyor olmaktan yakınıyor. Vatandaşın geliri daralmış. Bütçesini kısıyor. Araç bakım, tamiri yolda kalırsa yaptırır duruma düşmüş. Sanayi esnafından işim İyi diyen yok. İkinci el malzeme değer bulmuş, esnaf ne yapacağını şaşırmış durumda.” dedi.

 

 

ESNAF DESTEKLENMELİ

 

 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ekonomik buhranın kendini iyiden iyiye gösterdiği bu günlerde sorunun daha da büyümemesi için iktidarın ciddi önlemler alması, sabit gelirlilerin gelirini attıracak esnafın aldığı kullandığı malzeme fiyatlar artışı durduracak önlemler alması gerektiğini sözlerine ekledi.