Erdoğan: Kıbrıs diye bir ülke yok

Erdoğan: Kıbrıs diye bir ülke yok
6 Şubat 2013 00:19

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Budapeşte ELTE Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada Güney Kıbrıs’ın AB’ye üyelik sürecini eleştirerek “Güney Kıbrıs diye bir ülke yok” dedi.

Konuşmasında Güney Kıbrıs Rum kesimin AB’ye üyelik sürecinden bahseden Erdoğan, “Bir defa Güney Kıbrıs devlet değildir, bir yönetimdir” dedi.

Başbakan Erdoğan yaptığı konuşmada, Macaristan’ın, Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB)’ye üyelik sürecinde verdiği desteğin çok önemli olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi.

“Ancak bunu Avrupa Birliği’nin geri kalanı için söylemek mümkün değildir. Zira 2005 yılında başlayan müzakere sürecimizde başlayan tıkanıklık, bazı üyelerin karşımıza çıkardığı siyasi engeller nedeniyle devam ediyor. Avrupa Birliği’nin temel ilkelerinde biri verilen söze sadakattir.

Ne yazık ki bazı liderler tarafından bu sadak çiğnenmiş, yeni şartlar ortaya çıkarılmıştır. Burada değerli akademisyenler, sevgili öğrencilere bir şey hatırlatmak isterim. Türkiye’nin AB’ye müracaatı 1959, resmi müracaat 1963’dür. 50 yıl. AB üyelerinin hiç birine bu gösterilmemiştir. Şu anda AB üyesi birçok ülke var ki Türkiye ile mukayese edebilecek durumda değildir. İdeolojik yaklaşımlarla AB’ye alınmıştır.”

GÜNEY KIBRIS DEVLET DEĞİLDİR

Erdoğan, Güney Kıbrıs Rum kesimin AB’ye üyelik sürecinden bahseden Erdoğan, “Bir defa Güney Kıbrıs devlet değildir, bir yönetimdir” dedi.

“Birleşmiş Milletler’in güvenlik güçlerinin olduğu bir adada nasıl oluyor da Kıbrıs diye tanıtıyorsunuz” diyen Erdoğan şunları kaydetti:


“Kıbrıs diye bir ülke yok. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi var. Çünkü bir yeşil hat var, kuzeyinde de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti var. İslam İşbirliği Teşkilatı’nda da bunun yeni adı Kıbrıs Türk Devleti’dir. Kofi Annan planındaki isimdir bu. Plan önümüze geldiğinde benim Annan’a söylediğim,
“Biz her zaman önde olcağız. Ama Rumlar geride kalacak”. Çalışmayı bitirdik, imza safhasına geldik Karamanlis erteleyelim dedi. Annan bana döndü, “Ne diyorsun Sayın Başbakan” dedi, “Ben sana Davos’da bir söz verdim. Her zaman Rumların bir adım önünde olacağız. Ben bu sözümden geri adım atmam” dedim.

Böyle diyince Sayın Annan, “Başbakan’ın bu sözü geçerlidir, imzaları atalım” dedi. İmzaları attık. Ardından referandum. Referandumla ilgili olarak bizim hem Sayın Annan’a hem de AB’ye bir lafımız vardı. “Biz sözümüzde dururuz. Ama Güney Kıbrıs sözünde durmazsa referandumda, onlara yaptırımınız ne olacak?” Bize, “Hiç endişelenmeyin” dediler. O zaman Ferhogen sorumluydu. Referanduma gidildi. Referandumda yüzde 65 Kuzey Kıbrıs evet dedi, yüzde 75 Güney Kıbrıs hayır dedi.”
 
“TÜRKİYE’NİN ÜYELİĞİ IRKÇILIĞA KARŞI PANZEHİR GİBİ OLUR”

Erdoğan Güney Kıbrıs’ın referandumda hayır dedikleri halde AB’ye üye olduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: 

“Güney Kıbrıs’ı üye olarak aldılar. Bu nasıl bir sadakattir. Böyle bir AB sağlıklı olabilir mi? Almanya Başbakanı Angela Merkel, “Güney Kıbrıs almakla biz hata ettik” dedi… Ama aldılar. Avrupa şu anda çok ciddi sıkıntı içerisinde. O yüzden Türkiye’nin üyeliği kuşkusuz Avrupa’ya güç katar, çünkü Türkiye, Avrupa’ya yük almaya geliyor. Türkiye’nin üyeliği Avrupa’ya vizyon katar. Türkiye’nin üyeliği ırkçılığa karşı panzehir gibi olur.”