Meclis Başkanı Kurtulmuş, CHP’li Öztürkmen’in ‘3 Mart Laiklik Günü’ teklifini reddetti!

Meclis Başkanı Kurtulmuş, CHP’li Öztürkmen’in ‘3 Mart Laiklik Günü’ teklifini reddetti!
27 Mart 2024 13:03

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, CHP Gaziantep Milletvekili Hasan Öztürkmen’in 3 Mart’ın ‘Laiklik Günü’ ilan edilmesi için verdiği kanun teklifini, gerekçesinde ‘kaba ve yaralayıcı’ ifadeler olduğu gerekçesiyle iade etti.

 

 

CHP Gaziantep Milletvekili Hasan Öztürkmen, 3 Mart Devrim Yasaları’nın kabul edildiği günün “Laiklik Günü” olması için 1 Mart’ta TBMM Başkanlığı’na kanun teklifi sunmuştu.

TBMM Başkanlığı, Öztürkmen’in kanun teklifinin gerekçesindeki bazı ifadeler nedeniyle iade etti.

 

 

“KABA VE YARALAYICI SÖZLER VARSA…”

 
TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş’un iade yazısı şöyle:

“3 Mart Gününün Laikilik Günü İlan Edilmesi Hakkında Kanun Teklifi, Başkanlığımızca incelenmiştir. TBMM İçtüzüğünün 67’nci maddesinde ‘Başkanlığa gelen yazı ve önergelerde kaba ve yaralayıcı sözler varsa, Başkan gereken düzenlemelerin yapılması için o yazı veya önergeyi sahibine geri verir’ hükmü yer almaktadır. Yapılan incelemede yazı ekinde yer alan ilgi Kanun Teklifi’nin genel gerekçe kısmının dördüncü parağrafının ikinci cümlesi mezkûr İçtüzük hükmü çerçevesinde değerlendirilmiştir. Söz konusu kanun teklifi genel gerekçe kısmının İçtüzüğe uygun olarak yeniden düzenlenmesi halinde işleme alınabilecektir.”

 

 

KURTULMUŞ’UN “KABA VE YARALAYICI” OLARAK TANIMLADIĞI İFADELER

 
Kurtulmuş’un “Kaba ve yaralayıcı” olarak tanımladığı gerekçenin 4. paragrafının 2. cümlesi ise şöyle:

“Milli Eğitim Bakanının tarikat/cemaatlerle protokol anlaşmalarını açıkça savunması, Bakanlığın dinci/gerici müfredat dayatması, kadınlara yönelik gerici hamlelerin, Medeni Kanun’a dönük saldırıların artması, hilafet çağrıları ve hilafet bayraklarıyla ülkenin meydanlarında boy gösteren gerici güruhlar açıkça Laik Türkiye Cumhuriyeti’ni hedef almaktadır.”