Edremit'te asfalt çöktü gemiler karaya vurdu

Edremit'te asfalt çöktü gemiler karaya vurdu
10 Mart 2013 12:09

Balıkesir’in Edremit İlçesi’nde, 7 saat süren sağanak yağışa Kazdağları’nda eriyen karların suyu da eklenince, İzmir- Çanakkale karayolununun bazı kesimlerinde asfalt çöktü.

 

 

 

 

Aynı karayolu üzerinde bulunan Zeytinli Köprüsü’nün bazı bölümleri zarar gördü. 4 şeritli köprüde, yarıklar nedeniyle araçların tek şeritten geçişine izin verildi. Kızağa alınmış tekneler ise karayoluna süreklendi. Dağlardan gelen odun parçaları sahile vurdu. Öte yandan Edremit-Akçay arasındaki “Ülkü Yolu” yakınındaki çok sayıda tarım arazisinin sular altında kaldığı, ağıllarda yüzlerce küçükbaş hayvanın telef olduğu öğrenildi. Zeytinli beldesinin Altınkum Mahallesi’nde, ev ve iş yerlerinde mahsur kalanlar, Balıkesir, İzmir, Bursa ve Çanakkale’den gelen Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) kurtarma ekipleri ile belediyelerin itfaiye ekipleri, iş makineleri ve traktörler tarafından kurtarıldı.

 

 

 

KAYMAKAM, “SON YILLARIN EN BÜYÜK FELAKETİ”

 

Edremit Kaymakamı Osman Tunç, ilçede büyük bir afet yaşandığını belirterek, yaraların sarılmasına başladığını kaydetti. Kaymakam Tunç, metrekareye 169 kilogram yağış düştüğünü dile getirip, “Son yıllarda yaşadığımız en büyük felaketti. Meteoroloji bile bu kadar yoğun bir yağış olacağını tahmin edemedi. Devlet bütün kurumlarıyla görev başında, hiç kimse mağdur bırakılmayacak. Tek tesellimiz yaşadığımız bu felakette can kaybının olmaması. Devletimiz yaraları sarmaya başladı.

 

 

 

Özellikle Zeytinli bölgesinde mahsur kalan vatandaşlara ekiplerimiz gıda ve kumanya yardımında bulunuyor. Sayın Valimizin de devreye girmesiyle İzmir’den daha güçlü iş makineleri getirildi. Şu anda 60 arama kurtarma personeli ve personele ait 12 botla çalışmalarımız sürüyor. Bölge belediyeleri de bütün iş makineleriyle ve personelle görev başında. Hasar tespit çalışmaları sürüyor” dedi. İzmir’den gelen Sahil Güvenlik Komutanlığı’nda görevli 8 dalgıcın da olası kayıp ihbarlarına karşı bölgede hazır bekletildiği bildirildi.