Cybh Testi Nedir?

Cybh Testi Nedir?
1 Şubat 2024 11:44

Başta AİDS olmak üzere birçok tehlikeli hastalık, cybh olarak adlandırılmaktadır. Bu nedenle eşler arasında herhangi bir hastalık belirtisi fark edildiğinde zaman kaybetmeden cybh testi yaptırmak için bir doktora başvurulmalıdır. Bu test, jinekoloji bölümünde yapılmaktadır.

Cybh Belirtileri Nelerdir?

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların belirtileri ile ilgili bir sıralama yapacak olursak;

 1. İshal,
 2. Vajinal kaşıntı,
 3. Vajinal akıntıda farklılık,
 4. İdrar yaparken yanma ve ağrıma,
 5. Penis akıntısı,
 6. Vajinal akıntı,
 7. Genital bölgede siğil,

CYBH Tanısı Nasıl Konur? Ne Zaman Yapılmalı?

Genital bölgede ve çevresinde şüpheli lezyonları ya da yaraları araştırmak için fiziki muayene yapılmaktadır. Hastalıklara göre cybh testi değişiklik göstermektedir.  Cinsel yolla bulaşan bazı hastalıklar için kan testi yapılabilmektedir. Örneğin hepatit B ve C için kan testi, HIV için antikor testi yapılmaktadır.

Ultrason Tedavi Olmak Artık Çok Kolay

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar çoğunlukla korunmasız ilişkilerle bulaşmaktadır. Ancak bu hastalılar uzun süre boyunca belirti vermeyebilmektedir. Çoğu zaman cybh testi ile anlaşılan bu hastalıklar, genel tarama paneli denilen bir sistem ile teşhis edilmektedir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar için test yaptırmak halk sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Ultrason Nedir?

Ultrason, özel bir cihazın görüntülenmek istenen bölgeye doğrudan temas ettirilmesi ile uygulanmaktadır. Ultrason cihazı olarak adlandırılan bu alet, 2 farklı parçadan oluşmaktadır. İşlemin yapıldığı bölgeye göre ultrason fiyatları değişmektedir. Bu parçalardan biri cilde temas ettirilecek olan prob, diğeri ise ses dalgalarını görüntüye dönüştürerek ekrana yansıtan merkezi işlem ünitesidir.

Ultrason Nasıl Çekilir?

Ultrason çekilmeden önce görüntülenecek olan bölge şeffaf ultrason jeli ile kaplanmaktadır. Bu jel ile gölge kayganlaştırılmakta ve ses dalgalarının iletimi kolaylaştırılmaktadır. Hastaya gereken bilgiler verildikten sonra ultrason fiyatları söylenir cihazın prob kısmı görüntülenecek olan bölgenin üzerinde gezdirilerek görüntüler monitörden takip edilir.

Ultrason Hangi Alanlarda Kullanılır?

Ultrasonun kullanıldığı alanlar ile ilgili bir sıralama yapacak olursak;

 1. Gebelik sırasında bebeğin sağlık durumunu kontrol etmek için yapılan taramalar,
 2. Kalbin çalışma düzenindeki olası aksaklıkların tespit edilmesi,
 3. Çeşitli enfeksiyon hastalıklarının araştırılması,
 4. Safra kesesi taşlarının tespit edilmesi,
 5. Yumuşak dokularda ve göğüslerde oluşan tümörlerin tespit edilmesi,

Bunların yanı sıra ultrason işlemi birçok hastalığın tespit edilmesine yardımcı olan bir işlemdir. İşlemin yapıldığı bölgeye göre ultrason fiyatları değişiklik gösterebilmektedir. Net bir fiyat bilgisi için uzman kişiler ile görüşmek en mantıklısı olacaktır.

Check Up Nedir? Paketleri Nelerdir?

Ailede bir hastalık öyküsü gibi yüksek risk içeren bir durum varsa, belirli hastalıklara yakalanma oranı daha yüksek olabilmektedir. Hastaneler tarafından sunulan çeşitli ihtiyaçlara yönelik kontroller için check up paketleri ve check up fiyatları bulunmaktadır. Herhangi bir hastalık riski bulunmayan kişiler, rutin check up paketlerini tercih edebilmektedir.

Check Up Nasıl Yapılır?

Bu işlemde ilk olarak kişinin ateşi, tansiyonu ve solunum hızı ölçülmektedir. Ardından kan alınarak hastadan idrar örneği istenmektedir. İşlemin yapıldığı kuruma göre check up fiyatları değişiklik göstermektedir. Ardından check up biriminin birlikte çalıştığı branşların hekimleri ile görüşme sağlanmaktadır. Check up nasıl yapıldığı kişinin yaşına ve cinsiyetine göre değişiklik gösterebilmektedir.

Neden Check-Up Yaptırmalıyız?

Check up, hiçbir rahatsızlık belirtisi olmayan ancak ileride hastalığa yol açabilecek problemlerin bulunarak önleyici tedbirler alınması için yapılan bir sağlık taramasıdır. Özellikle ölüm riski yüksek olan hastalıkların erken teşhis edilerek tedavi edilmesine yardımcı olmaktadır. Bu nedenle herkes check up yaptırarak sağlığını ve bedenini kontrol ettirmelidir.

Check Up Paket Fiyatları

Check up fiyatları, paketlere göre değişiklik göstermektedir. Kişinin net bir fiyat bilgisi için ilk olarak bir hekim ile hangi paketi yaptıracağına karar vermeli ve check up fiyatları öğrenmesi gerekir. Fiyatlar birçok unsura göre değişiklik göstermektedir.