‘Ciddi kaygılar içindeyiz’

‘Ciddi kaygılar içindeyiz’
2 Aralık 2023 07:27

Katledilen Cumhuriyet aydını Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu suikastına ilişkin FETÖ elebaşı Fethullah Gülen ve Mustafa Levent Göktaş’ın da aralarında bulunduğu 10 sanık hakkında açılan davaya Ankara 28. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün devam edildi.

 

Hablemitoğlu ailesinin avukatı Ersan Barkın tanık olarak dinlenen eski mülkiye başmüfettişi Refik Ali Uçarcı’nın, 2003’teki ifadesi ile sonraki açıklamaları arasında çelişkiler bulunduğuna dikkat çekti. Uçarcı’nın, balkona çıktığını söylemesine değinen Barkın, “Şengül Hanım’ın da benzer gözlemi var. Neredeyse Necip Hablemitoğlu öldürülmeden önce basına bildirilmiş” dedi.

 

‘DAVA, AÇMAZ İÇİNDE’

 
Uçarcı’nın çelişkileri gidermesi için sorular soran Barkın, şunları kaydetti:

 

“Ciddi kaygılar içindeyiz. Davanın çok ciddi bir açmaz içinde olduğunu belirtmem gerekiyor. Her siyasi yargılama bu hale geliyor. Şimdi tetikçi çıkıp, ‘Ben işledim’ dese, zaman aşımından takipsizlik verirsiniz. Dava, tanıkların ifadelerinin alındığı bir yargılama haline geldi. Bu gidişle yeni Hablemitoğlu cinayetleriyle karşı karşıya kalırız. 31-32-33 numaralı ara kararların gereğinin yerine getirilmemesinde ciddi sıkıntı var. Bu kararlarda Özel Kuvvetler Komutanlığı’ndan (ÖKK) katil aranıyor. Genelkurmay başkanı olsam hoplarım; ÖKK’den katil arıyor. Doğruysa da vahim, yanlışsa da vahim.”