CHP’li Karabat: Beslenme sorunu büyüyor, Bakan Mehmet Şimşek sadece izliyor

CHP’li Karabat: Beslenme sorunu büyüyor, Bakan Mehmet Şimşek sadece izliyor
23 Kasım 2023 10:17

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e ağır eleştiriler yöneltti.

 
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Özgür Karabat’ın sosyal medya üzerinden, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e yönelttiği eleştiriler şöyle:

 

 

“86 MİLYAR DOLAR KAYNAĞI BULAN MEHMET ŞİMŞEK, NEDEN GIDA FİYATLARINA SEYİRCİ KALIYORSUN?

 

 

 

1- Nitelikli beslenme sorunu büyüyor, Mehmet Şimşek ise sadece izliyor. Tüm dünyada gıda fiyatları ucuzlarken, Türkiye’de tam tersine TÜFE’nin de üzerinde yüzde 75 oranında arttı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, enflasyonda 2024’ün ikinci yarısında baz etkisinden medet umuyor. Oysa ki, gıda fiyatlarındaki artışı yavaşlatmak mümkün. Çiftçi ve nakliyecinin kullandığı akaryakıt üzerindeki vergileri azaltın.

Sayın Şimşek sakın “Bu kaynaktan vazgeçemeyiz” deme. Sen değil misin Dünya Bankası’nın 35 milyar dolar Birleşik Arap Emirlikleri’nin de 51 milyar dolar para vereceğini söyleyen?

Dünyada petrol fiyatları da geriliyor. Zaten Rusya’dan Ural petrolünü yüzde 50 daha ucuza alıyorsunuz. Peki, gıda enflasyonunu körükleyen akaryakıt fiyatlarını neden indirmiyorsunuz? Hem 86 milyar dolar kaynak var hem de petrol ucuzluyor. Daha ne istiyorsunuz!

Sayın Şimşek, sizin göreviniz sadece vergi toplamak ve makro ekonomik politikaları belirlemek değildir. Bu ülkede çocuklar düzgün beslenemiyor, okula aç gidip gelen çocuklar var. Bu sorunun mali sıkıntılarını çözecek enstrümanlar elinizde. Daha ne duruyorsunuz?

Ekonomiyi düzeltemeyen AKP, Anayasa tartışmaları ile günü kurtarmaya çalışıyor. Açlık sınırı 12.928 TL, yoksulluk sınırı ise 44.718 liraya ulaştı. Ülkenin gerçek gündemi budur. Mehmet Şimşek de tüm bu tablonun mimarlarından birisidir.

Bırakın yabancı yatırımcıyı, kendi vatandaşlarını dahi ikna edemiyorlar. Değil 86 milyar dolar, birkaç yüz milyon dolar para gelse bile seviniyorlar! Görünen köy, kılavuz istemiyor.”