CHP’li Başevirgen: Vatandaş her müjdenin sonrasını korkuyla bekliyor!

CHP’li Başevirgen: Vatandaş her müjdenin sonrasını korkuyla bekliyor!
4 Aralık 2021 09:45

CHP Manisa Milletvekili ve Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Bekir Başevirgen, geceyarısı yapılan doğalgaz zammı ile ilgili olarak; “Fahrettin Altun’un ‘Keşfettiğimiz doğalgaz rezervlerini çıkarmaya başladığımızda bu vatandaşlarımıza alım gücü ve refah olarak geri dönecek’ açıklamasının hemen ardından, geçen ay yüzde 48 zam yapılan sanayi ve elektrik üretiminde kullanılan doğalgaza yüzde 20 zam daha geldi. Vatandaşa ne zaman refah ve alım gücü vaadetseler peşinden mutlaka bir zam haberi geliyor. Her müjdenin sonrasını korkuyla bekler olduk.” Dedi.

 

 

 

“Türkiye Avrupa’nın zam şampiyonu”

 

 

2019 ile 2021 ilk yarılarını kapsayan 2 yıllık dönemde Türkiye’de elektrik fiyatlarının yüzde 47.4, doğalgaz fiyatlarının ise yüzde 42.3 yükseldiğini söyleyen Başevirgen, “Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in
‘Avrupa’nın en ucuz doğalgazı Türkiye’de’ açıklamasına karşın resmi verilere göre her yıl milyonlarca vatandaşın faturasını ödeyemediği için doğalgazı kesiliyor. 2018 yılından beri 5 milyon 250 bin abone,  doğalgaz faturasını ödeyemiyor. Peşpeşe gelen zamlarla ne yazık ki bu sayı artmaya devam edecek.” Diye konuştu.

 

 

“Vatandaşın cebine yansımaması mümkün değil”

 

 

CHP’li Başevirgen, “Sanayide ve elektrik üretiminde kullanılan doğalgaza yine yüklü bir zam yapıldı. Tarifeye göre konutlarda kullanılan doğalgaza zam yok, ancak elektrik üretimine var. Bu zammın vatandaşın cebine yansımaması mümkün değil. Başta akaryakıt ve ulaşım olmak üzere iğneden ipliğe her şeye zam gelecek.” Diye konuştu.

 

 

“Doğalgaz zammı tüm ürünlerde zincirleme bir fiyat artışı yaratacak.”

 

 

Doğalgaza gelen zammın aynı zamanda elektriğe de zam demek olduğunu söyleyen Başevirgen, “Elektrik faturaları da bu zamdan nasibini alacak. Çünkü elektrik ihtiyacının yüzde 34’ü doğalgazdan elde ediliyor. Doğalgaz zammı tüm ürünlerde zincirleme bir fiyat artışı yaratacak. Üretim işletmelerinin, ürün tedarik zincirlerinin ve hane halkının maliyetleri daha da artacak.” Diye konuştu.

 

 

“Durdurulamayan gübre zamları devam edecek”

 

 

Gübre fiyatlarına son 1 ayda 6 kez zam yapıldığını söyleyen Başevirgen, doğalgaz zammının gübre fiyatlarını uçurmaya devam edeceğini söyleyerek ” Hammaddesi doğalgaz olan amonyak, büyük oranda gübre üretiminde kullanılıyor. Bu nedenle doğalgaz maliyetindeki yüksek artış amonyak üretiminin azalmasına yol açıyor. Amonyak üretiminin azalması ise gübre üretiminin azalmasına ve gübre fiyatlarının yükselmesine neden oluyor. Gıda fiyatları daha da artacak. Üretim yok. Çiftçi, yüksek fiyat nedeniyle gübre alamıyor, tarlasını ekemiyor. Gıda krizi bizim için kaçınılmaz hale geldi.” Dedi.