CHP’li Bakırlıoğlu: Memurların mezarda emekliliğe razı olmaktan başka çareleri kalmadı!

CHP’li Bakırlıoğlu: Memurların mezarda emekliliğe razı olmaktan başka çareleri kalmadı!
9 Ocak 2024 09:49

Memur emeklilerine yapılan zammın yetersiz olduğunu söyleyen CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, “Biz seyyanen zammın taban aylığa eklenmesi gerektiğini söylemiştik” dedi.

 

 

Enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla memur ve memur emeklilerine yüzde 49,25 zam geldi. CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, zam oranının başka bir sorunun daha da büyümesine neden olduğunu söyledi.

“Temmuz ayında memurlara verilen 8.077 lira seyyanen zam emekli maaşlarına yansımamıştı. Bu yüzden memurların çalışırken aldıkları maaşla, emekli maaşı arasında ciddi bir fark ortaya çıktı ve bu fark her zamdan sonra daha da büyüyecek” diyen Bakırlıoğlu şunları söyledi:

 

 

‘SEYYANEN ZAM TABAN AYLIĞA EKLENMELİYDİ’

 

 

“30 yıllık lise mezunu eşi çalışmayan bir memur geçen yıl ocak ayında emekli olduğunda çalışırken aldığı maaşla emekli maaşı arasındaki fark 6 bin lira iken, bugün fark 21 bin lirayı geçti. Yine 30 yıllık bir öğretmen geçen yıl ocak ayında emekli olduğunda çalışırken aldığı maaşla emekli maaşı arasındaki fark 4 bin lira iken, bugün fark 17 bin lirayı geçti. Ek göstergesi olmayan ya da düşük ek göstergesi olan memurlar emekli olduklarında çalışırken aldıkları maaşın yarısını bile alamıyorlar. Farkın bu kadar açılmasındaki temel sorun Temmuz ayında memurlara verilen seyyanen zammın emekli maaşlarına yansımamış olmasıdır.

Biz seyyanen zammın taban aylığa eklenmesi gerektiğini söylemiştik. Eğer dediğimiz gibi olsaydı memurların çalışırken aldığı maaşla emekli maaşı arasındaki fark bu kadar açılmazdı. Emeklilik her memurun hayalidir. Emeklilik kararı verenler bu hayallerini ertelemek ve 65 yaşına kadar çalışmak zorunda kalacaklar. Yıllardır mezarda emekliliğe hayır diyen memurların, bu hayat şartlarında mezarda emekliliğe razı olmaktan başka çareleri kalmadı.”