CHP’li Bakan, Hulusi Akar’a sorusunu yineledi: O helikopter kazası önlenebilir miydi?

CHP’li Bakan, Hulusi Akar’a sorusunu yineledi: O helikopter kazası önlenebilir miydi?
23 Temmuz 2021 09:46

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a 4 Mart 2021 ‘de gerçekleşen helikopter kazası ile kazaların önlenmesi için alınabilecek önlemlere ilişkin 16/03/2021 tarihli soru önergesine yanıt verilmediğini anımsatan CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, sorularını yineleyerek, “Söz konusu helikopterde hangi teknolojik ekipman ve sistemler bulunsaydı bu kaza önlenebilirdi?” diye tekrar sordu.

 

 

 

Daha önce yanıt verilmeyen önergesini Meclis Başkanlığı’na tekrar sunan CHP’li Bakan, “4 Mart 2021 tarihinde, Bingöl’den Tatvan’a gitmek üzere kalkış yapan, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na ait olan ve 8’inci Kolordu Komutanı Korgeneral Osman Erbaş ile beraberindeki askerleri taşıyan, “Cougar” tipi helikopter ile irtibat kesilmiştir. Arama çalışmaları sonucu helikopterdeki 8’inci Kolordu Komutanı Korgeneral Osman Erbaş, Jandarma İstihbarat Kurmay Albay Şentürk Aydınyer, Kurmay Pilot Yüzbaşı Tayfun Kureş, Yüzbaşı Salih Sarıoğlu, Kurmay Pilot Yüzbaşı Gökhan Uysal, Astsubay Kıdemli Başçavuş Mehmet Demir, Astsubay Kıdemli Üst Çavuş Ömer Umulu, Astsubay Kıdemli Üst Çavuş Nazmi Yılmaz, Teknisyen Kıdemli Çavuş Şükrü Karadirek, Piyade Uzman Çavuş Hakan Gül, Piyade Uzman Çavuş Tolga Demirci’nin şehit olduğunu büyük bir üzüntüyle öğrendik. Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Bitlis’te I I askerin şehit olduğu kazaya ilişkin kaza-kırım heyetinin ilk değerlendirmelerini paylaşarak; “Saat 14.30’dan itibaren ani hava değişimi ile olumsuz hava şartlarıyla karşılaşılmış, bulut içine girilmiştir. Uçuşun son aşamasında hava koşullarının ani değişimi sonucunda ortaya çıkan olumsuz hava şartları nedeniyle helikopterin bulut içinde kalması ve bir anda yer görüş şartlarını kaybetmesi nedeniyle meydana geldiği değerlendirilmektedir” ifadelerine yer vermiştir” dedi.

 

 

BU KAZA ÖNLENEBİLİR MİYDİ?

 

 

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a, “Söz konusu helikopterde hangi teknolojik ekipman ve sistemler bulunsaydı bu kaza önlenebilirdi?” diye tekrar sordu.

 

CHP’li Bakan şu sorularına da yanıt istedi.

 

 

Söz konusu helikopterin modernizasyon seviyesi nedir? Gerekli teknolojik takviyeler yapılmış mıdır? Yapıldıysa ne zaman yapılmıştır? Yapılmadıysa neden yapılmamıştır?

Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde kaçar adet “cougar” tipi helikopter bulunmaktadır? Söz konusu helikopterlerin kaç tanesi kaza nedeniyle kaybedilmiştir? Kaza nedenleri nelerdir? Söz konusu helikopterlerin modernizasyon seviyesi nedir? Ne zaman modernize edilmişlerdir? Söz konusu modernizasyon için bütçe ayrılmış mıdır? Ayrılmış ise miktarı nedir?

Kaza yapan helikopterde “aktif engel tanıma sistemi” mevcut mudur?

Dünyada sıfır görüşle ilerleyebilen uçuş sistemleri mevcutken, “önlenebilir kaza” olarak nitelendirilebilecek bu olay nasıl açıklanmaktadır? Gerekli teknolojik ekipmanlar için bütçe ayrılmış ve söz konusu helikopter modernize edilmiş midir? Değilse, I I şehidimizin sorumlusu kimdir/kimlerdir?

Bakanlığınız, benzer kazaların yaşanmaması için hangi önleyici tedbirleri almayı planlamaktadır? Bakanlığınız ihtiyacı oluşan kazaya göre mi belirlemektedir? Kaza-raporsonuç-ihtiyaç ve temin silsilesine göre mi hareket edilmektedir? Bundan önceki gerçekleşen kazaların ardından hangi tedbirler alınmıştır?

Alçak İrtifa Hava Trafik Radarı için ülke genelinde analitik bir çalışma yapılmış mıdır? Bu konuda yapılan çalışmalar ve detayları nelerdir? Mevcut şartlarda, Kara Havacılığı için “Proje Değerlendirme Safhasında ‘l olarak değerlendirilen 2019 yılına ait 4 adet mobil, 2 adet sabit Alçak İrtifa Hava Trafik Radarı alımı ile ilgili Aselsan ile yapılan çalışma hangi aşamadadır?