CHP’li Aydın: Yabancılara 25 milyon metrekare arazi satılmış!

CHP’li Aydın: Yabancılara 25 milyon metrekare arazi satılmış!
30 Kasım 2022 11:16

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, 20 yılda AKP iktidarında, yabancılara toplam 25 milyon metrekare arazi, arsa, dükkan, daire satıldığını, 280 bin taşınmazın da yabancılara verildiğini söyledi. CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmasında, AKP döneminde, yabancıların Türkiye’de edindiği mülklerin fazlalığına dikkat çekti.

 

 

“YABANCILARA 25 MİLYON METRE KARE ARAZİ SATILMIŞ”

 

 

Yapancıların Türkiye’de çok fazla mülk edindiklerini ifade eden Aydın, “20 yılda AKP iktidarında, yabancılara toplam 25 milyon metrekare arazi, arsa, dükkan, daire satılmış. 280 bin taşınmaz da yabancılara verilmiş” dedi.

 

 

“AKP İKTİDARA GELDİĞİNDE BU KANUNDA DEĞİŞİKLİK YAPMIŞ”

 

 

CHP Milletvekili Erkan Aydın, şöyle konuştu:

“Atatürk, 1925 yılında Köy Kanununda değişiklik yaparak, sadece şehir merkezlerinde, 300 metre kareyi geçmeyecek kadar alanın satışına izin vermiş. Belediye olmayan yerlerde yani tarlada, bağda, bahçede ise satışa asla izin vermemiş. 1934 yılında çıkardığı Tapu Kadastro Kanunu ile de bunu güçlendirmiş.

*Peki, neoliberalizm dedikleri emperyalizm, yabancılar, kapitalistler ne yapmışlar, 24 Ocak kararlarından sonra ilk defa 1984’te Özal ile bunu gevşetmeye çalışmışlar. Çok başarılı olamamışlar. Ta ki, AKP tek başına iktidara geldiğinde, hemen 2003 yılında, bu kanunda değişiklik yapmış ve yabancılara mal, mülk satışını kolaylaştırmış.”

 

 

“ANAYASA MAHKEMESİ İPTAL ETTİ, SİZ BİR DÜZENLEME İLE ÖNÜNÜ AÇTINIZ”

 

 

*Bunun için Anayasa Mahkemesi’ne başvurduk. Anayasa Mahkemesi 2005 yılında bunu iptal etti. O iki yıllık süreçte, sizin tabirinizle ‘Atı alan Üsküdar’ı geçmiş.’ Bir düzenleme daha yaparak 2005 yılı sonunda, iyice önünü açmışsınız”

 

 

“GELİR GELMEZ 6 AY SONRA BU KANUNU ÇIKARTTI”

 

 

“Tarih tekerrürden ibarettir” diyen Erkan Aydın, şöyle devam etti:

“Osmanlı, kendi bünyesindeki, İngilizlerden aldığı paralara ve altınlara karşılık gitti bir çok idaresini, toprağını ipotek ettirdi. Bugün de Dünya Bankası, IMF, Avrupa Birliği Katılım Ortaklığı, aynı koşullarda bu kanunu daha siz göreve gelir gelmez 6 ay sonra bu kanunu çıkarttı sizlere. Niye? Ülkenin en acil meselesi o muydu. Hayır!

Yüz yıl önce çünkü Lozan’da yapamadıklarını, masa başında yaptıramadıklarını Lord Curzan o zaman söylüyordu; ‘Şimdi bir takım kazanımlar sağladınız. Ama bizim paramız var. Parayla birgün, işgal edipte yapamadıklarımızı masa başında ve paramızla yapacağız’ dedi. Ve siz bu kanunu getirerek ülkede 25 milyon metre kare ki, hala devam ediyor. 280 bin taşınmazın satışının önünü açtınız.”

 

 

“2 MİLYAR EURO O İPOTEĞE KARŞILIK PARA KULLANDINIZ”

 

 

“Varlık Fonu, Sayıştay denetimine dahil değil. Türkiye’nin en değerli kurumlarını içine koydunuz. Ve onu ipotek göstererek, sadece İstanbul Finans Merkezi’nde 2 milyar euro o ipoteğe karşılık para kullandınız. Ne yaptınız o parayı. Gittiniz Ağaoğlu’nu kurtardınız. Onun borçlarını ödediniz ve Türkiye’nin en güzide kurumlarını da adeta yabancılara yarın bu paralar ödenmediğinde, el koyacağı bir biçimde ipotek yaptırdınız.”

 

 

“TAM BAĞIMSIZ TÜRKİYE’Yİ TEKRAR KIRACAĞIZ”

 

 

“Atatürk, o dönem Osmanlı’nın yaşadığı, gelen paralarla saraylar yaptırılıp ki, bu dönemde aynı. O borç parçalarla zevki sefa sürerek, daha sonra da ödeyemeyince Osmanlı topraklarına el koyulduğu süreci yaşamış bir toplum, maalesef bugün aynı süreci yaşıyor. Sizin bu yanlıştan dönme şansınız yok, gördük. Çok değil 6 ay sonra yapılacak olan ilk seçimde bu yanlışı düzelteceğiz ve tam bağımsız Türkiye’yi tekrar kıracağız.