CHP’li Ateş: Göynük Çayı’ndan elinizi çekin!

CHP’li Ateş: Göynük Çayı’ndan elinizi çekin!
14 Mart 2024 09:45

CHP Bolu Milletvekili, Sanayi ve Enerji Komisyonu üyesi Türker Ateş, Göynük Çayı’ndaki suyun Taraklı göletine taşınmasına yönelik Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından hazırlanan projeye tepki gösterdi.

 

 

 

Proje sahasında tespitlerde bulunan Ateş, “Yerel seçimler öncesi, oldubittiye getirilerek Göynük köyleri susuz bırakılmak isteniyor” dedi. Yanlış planlama nedeniyle Taraklı sulama göletinin yeterli derecede su tutamadığını belirten Ateş, “Zamanında düzgün planlama yapılmadığı için sürekli kuruyan sulama göleti yapmışlar. Şimdi yangından mal kaçırır gibi Göynük çayından çelik borularla gölete su taşımaya kalkıyorlar. Yanlış planlamanın faturasını Göynüklü köylülere kesmek istiyorlar. Taşıma suyla değirmen dönmez. Göynüklülerin rıza göstermedikleri bu projeden vazgeçin. Göynük çayından elinizi çekin” dedi.

 

 

DSİ yetkililerinin Göynük çayından çok sınırlı miktarda su çekileceğine dair taahhütlerinin gerçekçi olmadığını ifade eden Ateş, şöyle konuştu:

 

 

“Göynük Çayı’nın suyu Taraklı göletine taşınırsa, başta İbrahimözü, Memeceler, Kumcuk olmaz üzere, birçok köyümüz kuraklık ve susuz kalma tehlikesi ile karşı karşıya kalacak. Göynük’te enteresan gelişmeler oluyor. Göynük Belediye Başkan Adayımız Ali Oral ve İl Genel Meclisi adaylarımız Basri Gülen ve Nejdet Yıldıran ile birlikte dolaşırken, Göynük çayı suyunun alınmasına yönelik su borularının bölgeye taşındığını tespit ettik. Ne köylülerimizin ne de Göynük halkının bu projeden haberi var.

 

“Göynük’e, suyuna, köylülerimize sahip çıkacağız”

 

 

Oldubittiye getirilmeye çalışılan bu projeye karşı Göynük kendi suyuna sahip çıkacak. Köylülerimizin hakkı olan suyun alınmasına hep beraber karşı çıkıyoruz. Bunun takipçisi olacağız. Gece saat 23.00 olmasına rağmen, burada tespit yapıyoruz. Köy halkının isyanını dile getiriyoruz. Yetkililerden acil cevap bekliyoruz. Göynük sahipsiz değildir, Göynük’e sahip çıkacağız, suyumuza sahip çıkacağız, köylümüze sahip çıkacağız”