CHP’deki 367 milyonluk reklam parasına ne oldu?

CHP’deki 367 milyonluk reklam parasına ne oldu?
31 Temmuz 2023 11:47

Seçimlerdeki başarısızlığın ardından CHP’de tartışmalar sürüyor. CHP’nin birçok il ve ilçede reklam panolarına ve afişlerine gereken özeni göstermediği yazılmış, dijital reklam konusunda da CHP’nin internette görünür olmadığı ifade edilmişti. Facebook’ta harcanan reklam parasının, Kemal Kılıçdaroğlu adına sadece 2.1 milyon olduğu, milletvekili seçimlerine dair CHP adına ise hiç para harcanmadığı ortaya konmuştu.

 

 

 

REKLAM PANOLARI VE FACEBOOK REKLAMLARI TARTIŞMASI
Odatv’de yer alan habere göre sokaklardaki afişler ve panoların eksikliği göze çarpmış, dijital mecralarda ve sosyal medya platformlarında da CHP’nin ve Kılıçdaroğlu’nun yeterince görünür olmaması tartışma yaratmıştı. Facebook’a da reklam bütçesinden para ayrılmamasının yankıları sürerken, şimdi de CHP’nin internet sitelerine de reklam vermediği ortaya çıktı.

 

 

“367 MİLYON” TARTIŞMASI YENİDEN ALEVLENDİ
Kılıçdaroğlu’nun belediye başkanları ile yaptığı toplantıda “Köşe yazarları üzerinden parti içi meseleler tartıştırılıyor. Ben kimin nereden ne kadar maaş aldığını iyi biliyorum” sözleri tartışmalar sürerken, Odatv’nin, CHP’den reklam alma konusunda soru sorduğu haber siteleri gerçeği ortaya koydu. CHP’den cüzi miktar reklam parası alan ya da hiç reklam almayan haber sitelerinin ardından, 367 milyon TL’lik reklam bütçesine ne olduğu tartışması yeniden alevlendi.

 

 

CHP, HABER SİTELERİNE NE KADAR REKLAM VERDİ
AB ve ABD merkezli vakıflardan aldığı fonlarla gündemde tartışma yaratan Medyascope’un kurucusu Ruşen Çakır, CHP’den para aldıklarını fakat bunun çok az olduğunu açıkladı. Çakır, Medyascope’taki yayınında “Biz Medyascope olarak herhalde CHP reklam bütçesinden bu 360 milyon TL’nin milyonda birini demeyeceğim ama bayağı azını aldık” ifadelerini kullandı.

Duvar Gazetesi’nin imtiyaz sahibi Vedat Zencir, CHP’nin reklam ödeneğinden para aldıklarını ancak çok küçük bir miktar olduğunu ifade etti. Zencir, “Bir reklam parası alındı ama çok cüzi bir rakam. Ciddi bir rakamdan söz edecek bir durum yok. Haber değeri olmayacak bir rakam. Komik bir rakam yani. Normal reklam tarifemiz neyse onun üzerinden gelen bir rakam” dedi.

Medyaradar’ın imtiyaz sahibi Denizhan Erkoç, son iki yıldır ne CHP’den ne de bir başka partiden reklam almadıklarını, bu nedenle reklam parası da almadıklarını belirtti. Ensonhaber yetkilileri ise, CHP’nin kendilerine reklam vermediği için, partinin reklam bütçesinden hiç para almadıklarını ifade ettiler.

 

 

 

NE OLMUŞTU

 

BAHAR FEYZAN: 367 MİLYON NASIL HARCANDI
Reklam konusunda CHP İdari ve Mali İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini sürdüren Bülent Kuşoğlu ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun seçim kampanyasını yürüten Tuncay Özkan bu süreçte eleştirilerin hedefi oldu. Gazeteci Bahar Feyzan, “Tuncay Bey’in kontrol ettiği medya reklam bütçesi, 367 milyon TL reklam bütçesi nasıl harcandı?” diye sordu.

 

 

ALTAYLI: “BİR TANE KILIÇDAROĞLU POSTERİ OLMAZ MI”
Fatih Altaylı yazısında, Kemal Kılıçdaroğlu’nun afiş ve posterlerinin reklam panolarında sıklıkla yer almamasını eleştirmişti. Erdoğan’a ait posterlerin çok sık ve görünür olduğuna dikkat çeken Altaylı, Kılıçdaroğlu posterlerini neden göremediklerini sormuştu. Altaylı, “Dağ taş her yer Erdoğan posteri ve sloganları. CHP’li belediyenin yönettiği İzmir’de, CHP’li belediyelerin ilçelerinde, her yerde Erdoğan posterleri, reklamları. Yahu bir tane Kemal Kılıçdaroğlu reklamı, ilanı, posteri olmaz mı! Yok. İlaç için yok.” demişti.

 

 

“EY CHP, NİYE HİÇ FACEBOOK VE INSTAGRAM KULLANMADIN”

 
Reklam bütçesinden Facebook’a harcanan paranın neredeyse yok denilecek kadar az olduğunu, Pazarlama ve Marka Stratejisti Burak Su’nun Twitter’dan yayınladığı araştırmayla ortaya koydu. Buna göre, CHP seçime son 3 ay kala Facebook reklamlarına hiç para harcamadı. Kılıçdaroğlu adına ise sadece 2.1 milyon lira harcandı. Bu sayıların, rakibinin oldukça gerisinde olması dikkat çekti. Konu hakkında Su, “Her şeyi kabul ettim anladım. Ama şunu anlamadım. Eyy CHP! Sen niye hiç Facebook ve Instagram kullanmadın? Bu nasıl olabilir?” dedi.

 

t1