CHP Yurt Dışı Örgütlenme Çalıştayı’nı tamamladı: Bambaşka bir Türkiye geliyor

CHP Yurt Dışı Örgütlenme Çalıştayı’nı tamamladı: Bambaşka bir Türkiye geliyor
14 Ağustos 2022 14:22

CHP Yurt Dışı Örgütlenme Çalıştayı’nın tamamlanmasının ardından açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, “Seçime hazırız. Bambaşka bir Türkiye geliyor. Çöken, çürüyen sistemi, kurumsal yapıyı ve ekonomiyi yeniden inşa edeceğiz. Toplumsal barışı ve kardeşliği yeniden inşa edeceğiz. Helalleşeceğiz, barışacağız, kucaklaşacağız. Yarının Türkiye’sini el birliğiyle, hep beraber inşa edeceğiz” dedi.

 

 

CHP’nin 15 ülkeden 43 birlik başkanları ile yöneticilerinin katıldığı 4 gün süren CHP Yurt Dışı Örgütlenme Çalıştay’ı tamamlandı. CHP Yurt Dışı Örgütlenmeden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, çalıştaya ilişkin açıklamalarda bulundu.

 

 

‘İKTİDAR OLACAĞIZ, BİR YILDAN AZ ZAMAN KALDI’

 

 

Çalıştay hakkında bilgi veren Tezcan şöyle konuştu:

“Seçim hazırlıklarını konuştuk, örgütlerimiz yurt dışında seçime nasıl hazırlayacağımızı, sandık güvenliğini nasıl sağlayacağımızı konuştuk. Seçim güvenliğini nasıl sağlayacağımızı, sandık görevlilerinin şimdiden nasıl belirlenmesi gerektiğini, onların eğitiminin nasıl verileceğini konuştuk. Bunlara ilişkin hazırlıklarımızı konuştuk.

Katılım sorununu konuştuk. Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın seçime iştirakini, katılımını artırmak için ne yapmalıyız, neler yapmamız gerektiğini konuştuk. Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarını konuştuk. Öncelikli konuları konuştuk. Bunların çözümüne odaklandık.

Bu çözümü bir, muhalefetteyken hangi olanakları kullanarak dile getirebilir ve çözüme katkıda bulunabiliriz; iki, iktidar olacağız bir yıldan az bir zaman kaldı. Geliyor gelmekte olan. İktidar olduğumuzda yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarını çözecek hükümeti yöneteceğiz.

İşte o zaman öncelikli işlerimiz neler olacak, nasıl çözeceğiz bunları konuştuk. Kardeş partilerle ilişkiler, yurt dışındaki sivil toplum örgütleriyle ilişkilerimizin nasıl kurulacağını, örgütlerimizin hangi biçimde onlarla temasa geçeceklerini konuştuk. Seçmen kümelerine odaklanarak çalışmayı konuştuk.

İhmal edemeyeceğimiz bir başka konu, yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın oy kullanmaya başladıkları 2014 yılından bu yana 2014, 2015, 2018 seçimlerindeki son 5 seçimin değerlendirmesini yaptık. Dersler çıkardık.

 

 

‘BİRİNCİ PARTİ OLACAĞIZ’

 

 

Seçime hazırız ve bir hedefimiz var. O hedefe kilitlendik. CHP, önümüzdeki ilk seçimde cumhurbaşkanlığında da milletvekilliği seçiminde de yurt dışında birinci parti olacak. Türkiye’de de birinci parti olacağız.

Bu inançla, bu kararlılıkla hedefe kararlı biçimde yürüyoruz. Birinci parti hedefi bütün birliklerimizin, 43 birliğimizin en öncelikli hedefi. Onunla yatacağız, onunla kalkacağız. Sabah kalktığımızda birinci parti olabilmek için bugün ne yapacağım diye düşünen konuşan birliklerimizi bütün dünyanın dört bir yanına gönderiyoruz bu çalıştaydan sonra.

 

 

‘SANDIK SAYILARININ ARTIRILMASINI İSTİYORUZ’

 

 

Seçime katılımı artırmak için başlattığımız ‘Seçmen Ol’ projesini yaygın bir şekilde dünyanın dört bir yanında duyuracağız. Çalıştayımızdan çıkan önemli bir sonuç var. Yüksek Seçim Kurulu’na bu konuda girişimde bulunacağız.

Sandık sayılarının artırılmasını istiyoruz. Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız uzun mesafelerden gelerek, uzun yol kat ederek büyük masraflara katlanarak, büyük kuyruklarda sıra bekleyerek oy kullanmak zorundalar.

Bu dış temsilcilikler konusunda hem Dışişleri Bakanlığı hem YSK’nın önemli bir görevidir. Biz de bunun takipçisi olacağız. Sandık sayılarının artırılmasını çok fazla noktada oy kullanılmasını bekliyoruz.