Berat Gecesinin bereketi

Berat Gecesinin bereketi
26 Mart 2021 22:48

Değerli okuyucularımız, Halkın Habercisi ailesi olarak, Berat Kandilinizi tebrik eder. Böyle mübarek gecelerde, rahmet avizeleri halinde aydınlatan bu kudsi kandilin, Türk İslam Dünyasının günahlarını affeden ve hayr-ü bereket kaynağı olmasını Cenab-ı Allah’tan dileriz.

 

 

Numan ALADAĞ H&H YORUM

 

 

Cenab-ı Allah’ın emirleri, Kur’an-ı Kerimdir.
Şaban ayının 14’nü on 15’ne bağlayan gece, 27 Mart Cumartesi günü, İslam aleminde ”LEYLE-İ BERAT” olarak şöhret bulmuştur. Bu geceye ayrıca ”LEYLE-İ MÜBAREK”, ”LEYLE-İ RAHMET”, LEYLE-İ SAK”, LEYLE-İ FERMAN” gibi isimler verilmiştir. Manaları düşünülürse, bu isimlerin hepsi de bu gecenin Mübarek bir gece olduğuna işaret etmektedir.

Berat borçtan, suç ve cezadan, hastalıktan, insan ruhuna ızdırap ve azap veren sıkıntılardan kurtulmaktır. Fakat bu kurtuluş, unutulmamalıdır ki, yalnız Cenab-ı Allah’ın has kullarına, Allah’a gönül bağı ile bağışlanmışlara, Hz. Muhammed (s.a.v.)’e sevgi perçini ile kenetlenmişlere, Müslümanlara mahsustur.

 

 

BERAT GECESİNİN ÖZELLİKLERİ

 
1- Dünya İslam aleminin mali yılbaşısıdır..
2- Dünya aleminde yaşayan her canlı varlıkların rızık ve ecelleri bu ayda taksim ve tayin olunur.
3- Her insanın temize çıkma defteri doldurulur ve Cenab-ı Allah’a arz olunur.
4- Kulluk imtihanında başarı kazananlara Berat (Cehennem azabından kurtuluş fermanı) verilir.

 

 

MUHTEREM MÜSLÜMANLAR!

 
Şaban ayının yarısı oldu mu o geceyi ibadetle ihya edin. Gündüz de Oruç tutun. Çünkü Cenab-ı Allah o akşam, grup vakti dünya semasına tecelli eder ve şöyle der:
”İstiğfar eden var mı ki? Onu affedeyim.”
”Rızık isteyen var mı ki? Ona rızık vereyim.”
”Bir hastalığa yakalanan var mı ki? Ona afiyet vereyim. Var mı ki, var mı ki?.. Diye ta sabaha kadar devam eder.”

Berat gecesinde, kaza namazlarına yer verin ve Cenab-ı Allah’a şöyle yalvarın:
”Allah’ım, bize hem dünyada hem de ahirette daima iyilikler ver. Bizi azabından esirge.

Allah’ım, biz İslama davet sesi işittik, ona kulak verdik, onu bütün kalbimizle kabul ettik. Bizim büyük ve küçük günahlarımızı bağışla.

Allah’ım, bizi affet. Allah’ım bize bol rızık ver. Allah’ım, bizi dünyada ve ahirette mahzun ve mahçup etme.

Allah’ım, kıyamet gününde yüz kızartıcı günahlarımızı yüzümüze vurma.

Allah’ım, İslam aleminin içinde bulunduğu şu gecenin bereket ve rahmetini ihsan eyle.

Allah’ım, azabından affına, gadabından rızana sığınıyoruz. Senden yine sana iltica ediyoruz. günahlarımızı bağışla yarabbi.”

 

 

SEYYİD’ÜL İSTİĞFAR DUASI:

 
”Allahümme ente Rabbi la ilahe illa ente halekteni ve ena abduke ve ena ala ahdike ve va’dike mesteta’tü eüzü bike min şerri ma sana’tü ebu leke bi ni’metike aleyye ve ebu bi zenbi fağfirli zunubi feinnehu la yağfiruzzunube illa ente birahmetike ya erhamerrahimin.”

Resul-ü Ekrem Efendimiz: ”Her kim Seyyidül istiğfar duası’nın sevap ve faziletine kalben inanarak gündüz okur da o gün akşam olmadan ölür ise, o kimse ehli Cennet camiasındandır. Gece okur da sabah olmadan ölür ise, yine ehli Cennet zümresindendir.” buyurmuşlardır.

Evliyaullahtan İbn-i Cevzi’ye: ”Tespih mi? Yoksa istiğfar mı efdaldır?” diye sormuşlar.
Şu cevabı vermiş: ”Kirli elbise, kokudan ziyade sabuna muhtaçtır.”

 

 

Muhterem Türk İslam Dünyası!

 

 
Berat gecesinde, Kur’an okumasını bilenler üç Yasin-i şerif okusun. Bilmeyenler, Tükçesini veya internette de okuyabilirler. Birinci okunuşunda, Allah’a inanan kullarından olmak niyetiyle okunacaktır.
İkinci defa okunurken hayırlı ömür uzunluğu niyetiyle okunacaktır.
Üçüncü defa okunurken kaza ve bela’dan emin olup hayırlı rızık için okunacaktır.

Bu Mübarek Geceden faydalanma fırsatını kaçırmayalım. COVİD-19 salgını nedeniyle kabristanlıkları ziyaret etme imkanı olmayabilir. Bilgimiz dahilinde Kur’an-ı Kerimden, Sure ve ayetler okuyup, cümle atalarımızın ve Ay-yıldızlı Şanlı Türk Bayrağı için hayatlarını feda eden cümle Vatan şehitlerinin de Ruhlarına bağışlanır.

Ayrıca akraba, yaşlı komşu, hastaları, COVİD-19 münasebetiyle ziyaret etme imkanı olmayabilir; telefonla iletişim kurarak saygı ve sevginizi bildirin. Berat gecesinde, yardıma muhtaçlara yardım etmeyi de unutmayalım.
NOT: İlk önce, yardıma muhtaç akraba, komşu ve Türk vatandaşı olan ihtiyaç sahiplerine yardım edelim. Suriyelileri ikinci planda tutalım.

Böyle mübarek fırsatlardan faydalanıp af olmamıza vesile olacak hayırlı işlerle zamanımızı değerlendirelim. Daima sadakat ve samimiyet ahlakına nail olalım ki, Cenab-ı Allah yaptığımız ibadet ve duaları kabul etsin.

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa kemal Atatürk, Kur’an-ı Kerim hakkında ne diyor: ”Kur’an okumasını bilenler önde, bilmeyenler ise Kelime-i Şahadet getirerek arkada yürüdüler. Çanakkale Zaferini bunun yüzüsuyu hürmetine kazandık. İşte Türk Askerinde ki ruh ve iman kuvveti budur.” diye topluma seslenmiştir.

Madem ki böyle mübarek bir geceye erdiniz, madem ki diliniz dönüyor… Mübarek Berat gecesini iman ve aşk tezahüratıyla karşılayınız! İmanlı gönülleriniz nurani hatıralarla dolup, maneviyatın bahar faslını yaşasın!

Cenab-ı Allah, Türk İslam Dünyasını, Feto gibi riyakar “İhanet şebekesi” vatan hainlerinin şerrinden muhafaza eylesin.

Kalbinde Allah korkusu, ruhunda vatan ve Ay-Yıldızlı Şanlı Türk Bayrağı sevgisi olanların, vatana hizmet etmeyi kendilerine nasip etsin inşallah.

Cenab-ı Allah, yaptığınız ibadet ve duaları kabul etsin.

Ay-Yıldızlı Şanlı Türk Bayrağının göklerde dalgalanması uğruna hayatlarını feda eden cümle vatan şehitlerini, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, cümle akrabalarımızı rahmetle anar. Hastalara şifa, dertlilere deva borçlulara edalar ihsan eylesin.

 

 

Kaynakça:
Diyanet İşleri Başkanlığı 207 no’lu yayını
Muhtasar Adab-ı Vezaif Yazan: Hasan Burkay 1979
Abdullah Aldır (Hafız) Din Görevlisi
İzahlı Büyük Dua Mecmuası Yazan: Adnan Türkmenoğlu 1964

 

 


Yazarın Son Yazıları:
Öğretmen üretimin rehberidir
Tatlı patatesle tanışın
Bu 10 Kasım, onu anlamaya çalışalım!