‘Bakanlığın talimatı ile zammı geri aldık, haftaya 12,5 TL yapacağız’

‘Bakanlığın talimatı ile zammı geri aldık, haftaya 12,5 TL yapacağız’
1 Şubat 2024 19:12

İğneden ipliğe her şeye zam gelmeye devam ederken, 10 lira olan simit fiyatını 15 liraya çıkarmasının ardından Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yıllar önce yaptığı bir çay-simit hesabının gündem olmasıyla geri adım atıldı.

 

Fotoğraf: Wikimedia

 

Ankara Pideciler ve Simitçiler Odası Başkanı Savaş Delibaş, “Şu anda maliyetin altında simit satmak zorunda kaldık. Önümüzdeki hafta fiyatlarımızı artırmak zorunda kalıyoruz. 12 lira 50 kuruş şeklinde… Yönetim olarak karar alıp bunu onay için valiliğe göndereceğiz. Simit zammının seçimden sonra da yapmak zorunda kalacağız. Fiyatlar yerinde dursa biz niçin zam yapalım? Seçim sonrası her şeye zam beklentisi var. Biz de istemeye istemeye zam yapmak durumunda kalırız” dedi. Delibaş, zammı geri aldığı konuşmasında özür dilemesinin sebebini de “Bize talimat geldiği için halkımızdan, esnafımızdan özür diledik” şeklinde açıkladı.

Yapılan zam valilik tarafından onaylanmış ve fiyat listesi esnaflara gönderilmişti. Kamuoyundan yapılan zamma karşı tepkiler yükseldi. Eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın yıllar önce Tansu Çiller’e muhalefet ederken yaptığı çay-simit hesabının videosunu paylaşarak eleştirdi. Ardından zammın geri alındığı açıklandı.
Pideciler ve Simitçiler Odası Başkanı Savaş Delibaş ve Ankara Kahveciler Esnaf Odası Başkanı İsa Güven Sözcü’de Saygı Öztürk’e konuştu.

 

 

“Ticaret Bakan Yardımcısı beni makamına davet etti”

 
Savaş Delibaş, zam sürecini ve sonrasını şöyle anlattı:

“Zam için valiliğe başvurmadan önce maliyet hesabı yaptık. Bir simidin bize maliyetini 11 lira 20 kuruş olarak belirledik. Maliyetleri, girdilerdeki muhtemel artışları dikkate alıp fiyatı 15 lira olarak belirledik. Valilik, fiyat listemizi onayladı, Biz de bunu üyelerimize liste olarak bildirdik. Simit fiyatlarına yaptığımız zammın haberlerde yayımlanması üzerine Ticaret Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan beni makamına davet etti ve niçin zam yaptığımızı sordu. Fiyat artışlarını hatırlattım. Tarım Bakanlığı uzmanlarının çıkardığı maliyeti bakan yardımcısına gösterdim. Onların hesabına göre 12 lira 70 kuruş maliyet çıktı. Yani bizim belirlediğimiz maliyetten de yüksek. Zammı ertelememizi istedi. Hatta bizi üzen, kıran bazı ifadeleri de oldu. Ben de bunun üzerine açıklama yapacağımı söyledim.

 

 

“Bize talimat geldiği için halkımızdan, esnafımızdan özür diledik”

 
Zammı geri aldığımızı halkımızdan özür dileyerek açıkladım. Özür dilememin sebebi şudur: Biz maliyet hesabı çıkardık, bunun onayını aldık ama bize talimat geldiği için halkımızdan, esnafımızdan özür diledik. Bu konuda bize dönük hayli eleştiriler oldu. Şu anda maliyetin altında simit satmak zorunda kaldık. Önümüzdeki hafta fiyatlarımızı artırmak zorunda kalıyoruz. 12 lira 50 kuruş şeklinde… Yönetim olarak karar alıp bunu onay için valiliğe göndereceğiz. Simit zammının seçimden sonra da yapmak zorunda kalacağız. Fiyatlar yerinde dursa biz niçin zam yapalım? Seçim sonrası her şeye zam beklentisi var. Biz de istemeye istemeye zam yapmak durumunda kalırız.”

 

 

“İnanın şimdi yancılara çay ikram eden kalmadı”

 
Ankara Kahveciler Esnaf Odası Başkanı İsa Güven, “Evet, çay ve simit birlikte anılır, fiyatları hemen hemen aynı olurdu. Geçen yıl bir bardak çayın fiyatını 15 liraya yükselttik. Simit fiyatını geride bıraktık. Kahvelerde oyun oynayanların izleyenlere ‘yancı’ denilir. Yancıların çay parası da ödenirdi. İnanın şimdi yancılara çay ikram eden kalmadı. Hatta kahvede mecbur olmasalar çay içen bile yok.”