Bakan Yerlikaya: Kilise saldırganlarının DEAŞ’lı olduğunu değerlendiriyoruz

Bakan Yerlikaya: Kilise saldırganlarının DEAŞ’lı olduğunu değerlendiriyoruz
29 Ocak 2024 08:27

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, İstanbul Sarıyer’deki Santa Maria Kilisesi’nde 1 kişinin hayatını kaybettiği silahlı saldırıyı düzenleyen 2 kişinin yabancı uyruklu olduğunu belirtti. Yerlikaya, saldırganların terör örgütü IŞİD’li olduğunu değerlendirdiklerini söyledi.

 

 

İstanbul Sarıyer’deki Santa Maria Kilisesi’nde 1 kişinin hayatını kaybettiği silahlı saldırıyı düzenleyen 2 kişi yakalandı. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, gece saatlerinde saldırıya ilişkin basın açıklaması yaptı.

 

“ZANLILARIN DEAŞ’LI OLDUKLARINI DEĞERLENDİRİYORUZ”

 

Yerlikaya, saldırının ardından 30’dan fazla adrese yapılan operasyonda 47 kişinin gözaltına alındığını söyledi.

Yerlikaya, “Gün boyu emniyet güçlerimiz 30 ayrı adrese baskın düzenledi ve şu ana kadar 47 şahıs gözaltına alındı. Son olarak ise saat 22.00’de belirlenen adrese yapılan baskında cinayet zanlısı her iki şahıs da yakalandı. Zanlıların her ikisinin de yabancı uyruklu olduğunu ifade etmek istiyorum. Biri Tacikistanlı, diğeri Rusyalı olan bu iki yabancı uyruklunun DEAŞ’lı olduklarını değerlendiriyoruz. Olayın üzerinden 12 saat bile geçmeden her iki katil zanlısını yakalayan İstanbul Emniyetimize, kahraman polislerimize teşekkür ediyorum.” diye konuştu.