Bakan Bozdağ: Erdoğan’ın adaylığı önünde bir engel yok

Bakan Bozdağ: Erdoğan’ın adaylığı önünde bir engel yok
25 Haziran 2022 15:51

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 2023 seçimlerinde aday olmasının önünde bir engel olmadığı görüşünü yineledi; “2023’te ikinci adaylığı olacak” ifadesini kullandı.

 

 
Bakan Bozdağ, Erdoğan’ın adaylığı konusunda şu açıklamayı yaptı:

“Tartışılan bir konuda Adalet Bakanı’nın hele anayasa ve hukukla ilgili bir konuysa konuşması kadar doğal bir şey olamaz. Sayın Cumhurbaşkanımızın ‘2023 seçimlerinde aday olamaz’ tartışmasını Millet ittifakı, bileşenleri ve onlara destek verenler televizyonlarda, gazetelerde, değişik mekanlarda yapıyorlar. Siyasiler de yapıyor, herkes yapıyor. Onlar tartışıyor bu konuyu. Biz tartışmaya açmadık.

Onun için ben şunu da ifade edeyim. Sayın Cumhurbaşkanımızı 2023 seçimlerinde yenemeyeceğini anlayanlar umutlarını Cumhurbaşkanımızın anayasal ve yasal adaylığını engellemeye bağlamış durumdadırlar. Bu fevkalade onlar için üzüntü verici bir durumdur. Meydana çıkmaktan, adil bir yarışa katılmaktan, milletin hakemliğine başvurmaktan ve milletin verdiği karara rıza göstermekten bu kaçındıklarını gösteriyor.

Anayasa ne diyor, cumhurbaşkanı seçimi statüsü, değişikliği ilk seçimde yürürlüğe girer. İlk seçim ne zaman yapıldı? 24 Haziran 2018’de… 2017 Anayasa değişikliğine göre; Bu değişikliğe göre Cumhurbaşkanımız ilk defa 2018’in 24 Haziran’ında seçildi. 2 defa seçilemez kuralı burada işlemeye başlıyor. 2023’te yapılacak seçim Cumhurbaşkanımızın yürütme organı ve devletin başkanı olarak 2. seçimi olacaktır.

Anayasal ve yasal sorun çıkarmak isteyenler boş yere gayret ediyorlar. Haksızlığa yol açmak için ter dökmesinler, daha önce de böyle ter döktüler, boşuna yorulmalarını istemeyiz.”