Bahçeli Murat Kurum’a sahip çıktı: Verilemeyecek hesabı yok

Bahçeli Murat Kurum’a sahip çıktı: Verilemeyecek hesabı yok
20 Şubat 2024 11:06

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında açıklamalarda bulundu.

 

 

Konuşmasına, Erzincan’ın İliç ilçesinde bulunan Çöpler Altın Madeni’nde meydana gelen çökmeye değinerek başlayan Bahçeli, kazanın tüm yönleri ile araştırılması gerektiğini söyledi.

Meclis araştırma komisyonu kurulması çağrısı yapan Bahçeli, “Konuya ilişkin hiçbir kuşku bırakılmaması gerekir” dedi. Bahçeli, bölgedeki çevreciler ve bazı siyasetçilerin rant devşirme arzusu içinde olduğunu iddia etti.

 

 

Bahçeli’nin açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

 

 

“Erzincan’ın İliç ilçesinde altın üretimi yapılan bir maden sahasında toprağın kaymasıyla bir felaket meydana geldi. Maalesef 9 maden işçimiz toprak altında kaldı. Devletimiz seferber oldu.

İşçilerimize ulaşmak amacıyla maden alanına yığılan toprak kütlesinin tahliye ve temizlik işlemi dikkatle sürdürülmektedir. Zaman zaman yeni toprak kaymalarının yaşanıyor olması çalışmaları aksatmaktadır. İşçilerimizin hayata döndürülmesi gayemizdir.

 

 

“ARAŞTIRMA KOMİSYONU KURULMALI”

 

 

MHP olarak 13 Şubat’tan bu yana sıcak gelişmeleri yakinen takip ediyoruz. 14 Şubat günü TBMM’nin devreye girmesini yerinde bulduk. Kazanın tüm yönleriyle araştırılması ve tedbirlerin belirlemesi amacıyla komisyon kurulmasını isabetli görüyoruz. Bazı yorumcular, sözde çevreciler, rant devşirme peşinde koşan siyasetçileri dikkate alarak, alayının dinlenmesi doğal olacaktır. Herkes eteğindeki taşı döksün de görelim. Acılarımız üzerinde siyasi ve ideolojik geçim kapısı açmak insafsızlıktır, fırsatçılıktır.

 

 

“BİLİRKİŞİ RAPORUNUN ACELEYE GETİRMESİ TARTIŞMALIDIR”

 

 

Dünyanın pek çok ülkesinde maden kazalarına şahit olunmuştur. 2000 yılında Romanya’daki maden kazasında vahim bir çevre felaketi doğmuştur. 2009’da Gana’da, 2014’te Güney Afrika’da, 2015’te Kanada’da yaşanan maden kazaları çevreyi tahrip etmiştir. İliç’te böylesine tehlikeli sızıntı tespit edilmemiştir. Altın madenciliğinde liç işlemi sırasında kullanılan siyanür ve diğer ağır metallerinin çevre insan sağlığı için olumsuz olduğu bilinmektedir.

Altın madeninde var olan ihmaller zincirinin 13 Şubat’taki payını yok saymak mümkün değildir. Adli soruşturmanın sağlıklı sonuçlar vermesi için hazırlanan bilirkişi raporunun aceleye getirmesi tartışmalıdır. Yeni rapor hazırlanması, yeni heyet oluşturulması en makul çözümdür.

 

 

“SAYIN KURUM, GÖREVİNİ LAYIKIYLA YAPMIŞTIR”

 

 

Sayın Murat Kurum ne hikmetse hedef tahtası haline getirilmiştir. Sayın Kurum’un bakanlık dönemine ilişkin haksız eleştiriler sinsi bir propagandaya işaret etmiştir. Müflis zihniyetler Sayın Kurum’u yıpratmak için harekete geçmiştir. ÇED raporunu veren bakanlık değildir. Sayın Kurum görevini layıkıyla yapmıştır, verilemeyecek bir hesabı olmadığı ortaya çıkmıştır.

Bu zor günleri bertaraf edeceğiz. İşçilerimizin sağ salim çıkarılmalarını Allah’tan niyaz ediyorum. İliç ilçemizin tekrar belini doğrultacağı günler yakındır. Bu sıkıntılı günler sabırla aşılacaktır.