ABD’de ‘Teksas’ tansiyonu yükseliyor

ABD’de ‘Teksas’ tansiyonu yükseliyor
27 Ocak 2024 07:33

ABD’de Anayasa Mahkemesi’nin Meksika sınırında dikenli tellerin kaldırılabileceğine karar vermesi üzerine 25 eyalet valisi Teksas Valisi Greg Abbott’un ‘anayasal meşru müdafaa hakkını destekleyen’ ortak bir bildiri yayımladı.

 

 

ABD Yüksek Mahkemesi’nin, Teksas’ta Meksika sınırına göçmen geçişini engellemek amacıyla konulan dikenli tellerin kaldırılabileceğine karar vermesi üzerine gerginlik artmaya devam ediyor.

Teksas’ın eyalet valisi Greg Abbott, söz konusu kararın çıkmasının ardından, dikenli tellerin merkezi hükümet tarafından kaldırılsa bile yeniden çekeceğini söylemiş ve ‘yasadışı göç engellemek için’ kullanacaklarını açıklamıştı.

Tüm bunlarla beraber, ABD’nin 25 Cumhuriyetçi eyalet valisi Teksas’ın ve eyalet valisi Greg Abbott ‘anayasal meşru müdafaa hakkını destekleyen’ ortak bir bildiriye imza attı.

Söz konusu metinde “Sınırın güvenliğini sağlamak için dikenli tel örgüler de dahil olmak üzere her türlü araç ve stratejiyi kullanma konusunda arkadaşımız Greg Abbott ve Teksas Eyaleti ile dayanışma içindeyiz. Bunu kısmen Biden yönetiminin halihazırda yürürlükte olan göç yasalarını uygulamayı reddetmesi ve ülkemize yasadışı yollardan giren göçmenlerin Amerika genelinde kitlesel şartlı tahliyesine yasadışı bir şekilde izin vermesi nedeniyle yapıyoruz” ifadeleri kullanıldı.