ABD: Taliban ile ilgili bir genelleme yapmaya hazır değiliz

ABD: Taliban ile ilgili bir genelleme yapmaya hazır değiliz
10 Eylül 2021 07:04

ABD Dışişleri Bakanı Sözcüsü Ned Price, Amerikan vatandaşlarının da bulunduğu Katar Hava Yollarına ait bir uçağın Afganistan’dan çıkmasına izin verildiği için memnun olduklarını söylerken Kabil’de yönetimi ele geçiren Taliban hakkında olumlu bir değerlendirme yapmaktan kaçındı.

 
Price, düzenlediği basın toplantısında, Katar Hava Yollarına ait bir uçağın Amerikan vatandaşları ve ABD’de oturma izin bulunan çok sayıda kişi ile birlikte Afganistan’dan ayrıldığını ve bundan memnuniyet duyduklarını söyledi.
Taliban’ın Amerikan vatandaşları ve Afganistan’dan ayrılmak isteyen kişilere izin verme konusunda esneklik gösterip göstermediğine ilişkin bir soruya Price şu yanıtı verdi:

 
“(Taliban ile ilgili) Bir genelleme yapmaya hazır değiliz. Yaptığımız şey, şimdiye kadar gördüklerimizi karakterize etmektir ve kesinlikle, bu Katar Hava Yolları uçağının bugün kalkışı memnuniyetle karşılanan bir adımdı. Bu, kesinlikle gerçekleştiğini görmekten memnun olduğumuz bir şey. Daha önce de söylediğimiz gibi, bu tür ilave adımlar sadece ABD tarafından değil, uluslararası toplum tarafından da benzer şekilde karşılanacaktır.”