78 milyonluk zarar ne oldu?

78 milyonluk zarar ne oldu?
22 Aralık 2021 09:08

Et ve Süt Kurumu’nun (ESK), iki büyük market zincirine yaptığı teklifin her iki firma tarafından kabul edilmemesi üzerine bakanlık yeni bir süreç başlattı. Bu arada projenin devam ettiği dönemde Temmuz 2018’de Bekir Pakdemirli, yeni Tarım ve Orman Bakanı olarak Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi kapsamında kabine üyesi oldu.

 

 

T24’ten Tolga Şardan‘ın yazısına göre Pakdemirli’nin özgeçmişine bakıldığında “küçük bir ayrıntı” dikkat çekti.

 

Market sektörünü bilen tecrübe

 
Bakan bey, Tarım ve Orman bakanı olmadan hemen öncesine kadar BİM gibi önemli bir zincir markette yönetim kurulu üyeliği yaptı. Dolayısıyla gerek zincir marketler yönetimini, gerekse piyasayı iyi bilen bir isim.

BİM’in resmi internet sitesindeki bilgilere göre 10 Temmuz 2018 günü bakan olan Pakdemirli, 11 Temmuz 2018 günü yönetim kurulu üyeliğinden istifa etti.

ESK’nın kampanyası başladığında Pakdemirli’nin ünlü market zincirindeki yönetim kurulu üyeliği devam ediyordu.

Şimdilik bu detayı bir kenara koyup ilerliyorum…

Özgeçmişine göre; tarım, hayvancılık, teknoloji ve otomotiv alanında serbest girişimci olan Pakdemirli, bakan olur olmaz kampanya ile ilgilenmeye başladı.

Zira konu önemliydi; tüketici kaliteli eti ucuza alabilecekti. Üstelik kampanyanın başlatılma talimatını Cumhurbaşkanı Erdoğan vermişti.

 

 

Tüketici ucuz eti yiyemedi

 
Kampanyaya katılan iki firmanın adının geçtiği sıkıntılı günlerde Pakdemirli, kendisine bağlı ESK Genel Müdürü Osman Uzun’la birçok kez bir araya gelerek kampanyayı görüştü. Uzun’un görevi halen devam ediyor.

Aldığım bilgiye göre; Pakdemirli, Uzun’la yaptığı görüşmelerde kampanyanın kesintiye uğratılamayacağını ve mevcut haliyle devam etmesi yönünde talimatlar verdi. Yeni bakandan talimatları alan Uzun, ucuz et satışı kampanyasını ilk başladığı haliyle yürütmeye çalıştı.

Kabine değişmesine rağmen, kampanyayla ilgili şikâyetler azalmak bir yana artarak devam etti.

Fakat yaşanan sıkıntılı süreç nedeniyle kampanya henüz iki yılını dolduramadan 2019 Haziran sıralarında bakanlığın aldığı kararla birlikte bitirildi.

Kampanyanın sona ermesindeki en temel faktör, istenilen amaca ulaşamamaktı.

 

 

Müfettiş incelemesi yapıldı

 
Halkın kaliteli ve ucuz et yemesinin sağlanması için başlatılan proje, firmaların tutumu sonrasında başka boyuta evrilmişti.

2018’in sonu itibarıyla başlayan ve 2019’un ilk aylarında bakanlığa ulaşmaya devam eden iddialar ve şikâyetlerin ardından Bakan Pakdemirli harekete geçmek zorunda kaldı.

Mayıs 2019’da Pakdemirli, bakanlık Teftiş Kurulu’na iddia ve şikâyetlerin araştırılması amacıyla müfettiş görevlendirilmesi talimatını verdi.

Müfettiş incelemeleri devam ederken yeni bir gelişme daha yaşandı.

Kampanyanın bakanlıkça bitirilmesinden sonra iki firma, Tarım ve Orman Bakanlığı’na resmi yazıyla başvuruda bulundu. Her iki firma da, kampanya kapsamında teslim aldıkları ancak kampanyada kullanmadıkları et stokları bulunduğunu kaydetti.