Zarrab davasında mahkemeden FETÖ hamlesi!

Zarrab davasında mahkemeden FETÖ hamlesi!
24 Kasım 2017 09:23

ABD’de Reza Zarrab’ın mahkemesini takip eden Hürriyet New York Temsilcisi Razi Canikligil, mahkeme hakiminin, FETÖ hakkında bilgi verecek bir bilirkişi talebi olduğunu söyledi.

 

 

Canikligil, CNN Türk’te Hande Fırat’ın sunduğu Gece Görüşü programına bağlandı.

Canikligil canlı yayında, “Hakim özellikle taraflardan bir şahit daha istedi. Gülen hareketi ve Türk hükümeti arasında neler yaşandığını anlatacak bir bilirkişinin duruşmaya getirilmesini istedi” ifadelerini kullandı.

 

 

HAKİMDEN MEHMET HAKAN AÇIKLAMASI

 

 

Öte yandan Reza Zarrab davasının asıldan görüleceği duruşmalar öncesinde, Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın avukatları ile savcılık arasında uzlaşılamayan ihtilaflı on ayrı konuda, mahkeme kararını verdi.

Hakim Richard Berman, dün savcılığın duruşmaya çıkacak tanıklar, deliller ve usulle ilgili uzlaşılamayan on ayrı konuyla ilgili sunduğu başvuruyu değerlendirdi.

 

Amerika’nın Sesi’nden Can Kamiloğlu’nun haberine göre hakim Berman, uzlaşılamayan on konuda savcılığın sadece bir talebini kabul etti. Yedi ayrı talebini reddetti, iki talebini de kısmen kabul etti. Böylelikle Atilla’nın savunma ekibi önümüzdeki hafta başlayacak duruşmalar öncesinde önemli bir avantaj elde etti.

 

“ATİLLA NE TERÖR SALDIRISINA KATILDI NE DE TERÖR SUÇUYLA İTHAM EDİLİYOR”

 

Hakim Berman, savcılığın Zarrab İran devlet başkanına hitaben yazdığı ekonomik cihat başlatacakları konusundaki mektubunun jüriye sunulmasına talebini de reddetti.

Hakim Berman kararında, Atilla’nın terörle ilişkilendirilmemesi gerektiğini vurgulayarak, “Atilla, herhangi bir terör suçuyla itham edilmediği gibi herhangi bir terör saldırısına karışmamıştır. Davalı hakkında suçlamalar bellidir” yorumunu yaptı. Savcılığın mektubun seçilecek jüriye sunulması önerisini kabul etmedi.

Hakim Berman kararında, Atilla’nın ABD’de muhtelif konularda tanık olarak duruşmaya çıkartmak istediği kişileri de savcılığın karşı çıkmasına rağmen önümüzdeki hafta başlaması öngörülen duruşmalarda dinlenmesine hükmetti.

 

RIZA SARRAF YOK SAYILDI

 

Savcılıkla anlaşma yoluna gittiği öne sürülen Zarrab’ın adı seçilecek jüri, davayla ilgili temel konular, tanık ve deliller gibi ayrıntıların yer aldığı bilgilendirme çalışmalarının tartışıldığı son başvuru dilekçelerinde de yer almadı.

Zarrab’ın yapılacak duruşmalar öncesi oluşturulacak jüriyle ilgili hiç bir çalışmaya katılmaması iddiaları güçlendirdi.

 

ATİLLA’NIN SAVUNMA EKİBİNE BİR AVUKAT DAHA KATILDI

 

Atilla, önümüzdeki hafta başlaması öngörülen jürili duruşmalar öncesinde savunma ekibine yeni bir avukat daha kattı. McDermott Will & Emery LLP hukuk firmasından Joseph B. Evans, Atilla’nın savunma ekibinde yer almasıyla ilgili resmi başvurusu mahkeme kayıtlarına geçti.

 

 

Yorumlar

Yorumlar