‘Yenilenen seçimin maliyetini YSK ödesin’

‘Yenilenen seçimin maliyetini YSK ödesin’
8 Mayıs 2019 10:42

Sözcü Gazetesi yazarı Deniz Zeyrek, İstanbul’da seçimin iptaline neden olanların il ve ilçe seçim kurulları ve YSK’nın olduğunu belirterek, yenilenen seçimin masraflarının YSK tarafından karşılanması gerektiğini söyledi.

 

 

Sözcü gazetesi yazarı Deniz Zeyrek, İstanbul’da büyükşehir belediye başkanlığı seçiminin iptal gerekçesinin, Bursa’nın Mustafakemalpaşa ve İstanbul’un Maltepe ve Büyükçekemece ilçelerinde kabul görmediğini belirtti. Zeyrek, seçimin yenilenmesi nedeni ile ortaya çıkacak masrafın YSK üyeleri dahil olmak üzere seçimin iptaline neden olanların ödemesi gerektiğini söyledi.

Sözcü gazetesi yazarı Deniz Zeyrek, bugünkü köşe yazısında şu ifadeleri kullandı:

“Seçimi iptal etmek isteyen YSK üyeleri için geriye tek açık kapı kalmıştı: “Sandık kurulu teşkilindeki usulsüzlük iddiaları.” YSK da o kapıyı kullandı.
Son seçimde ve hatta 24 Haziran 2018 seçimlerinde Türkiye genelinde, rutin bir şekilde karşımıza çıkan bir durumu, sadece İstanbul BŞB için iptal gerekçesi yaptı. Üstelik bunu iki büyük çelişkiye imza atarak yaptı:

Bursa/Mustafakemalpaşa’da, İstanbul Maltepe ve Büyükçekmece’de aynı konuyu iptal gerekçesi saymadı.

Aynı kurulun yetki ve sorumluluğunda olan bir zarftaki 4 oydan sadece 1’ini iptal etti.
Bu çelişkiler YSK’nın kararını “hukuki ve adil” olmaktan çıkarıp, “siyasi” bir karara dönüştürdü. Tıpkı, geçmişte Anayasa Mahkemesi’nin parti kapatma davalarındaki dosyanın içeriğine değil, kurul üyelerinin dünya görüşüne, zihin dünyasına göre karar tesis etmesi gibi.
Ankara’da da günlerdir, somut hukuki kanıtların değil, YSK üyelerinin siyasi görüşlerin konuşulması, “7’ye 4 iptal çıkacak, 6’ya 5 iptal çıkacak” gibi cümlelerin kurulması size de Anayasa Mahkemesi’nin o kararlarıyla ilgili yorumları hatırlatmıyor mu?

 

MALİYETİ YSK İLE İL/İLCE SEÇİM KURULU ÜYELERİ ÖDESİN

 

“YSK’nın iptal gerekçesine göre, İstanbul seçiminin yenilenmesinin müteselsil sorumluları, YSK ile il/ilçe seçim kurullarının hatasıdır. O nedenle YSK’nın il/ilçe kurulları için yaptığı suç duyuruları yetmez. Görevi ihmal ve vatandaşların seçme ve seçilme hakkını engellemek durumu varsa, onay makamı olarak YSK üyeleri de sorumludur.

Madem vatandaşın ve siyasi partilerin o usulsüzlükte hiçbir dahli yok, o halde yenilenen seçimin tüm masraflarını vatandaşlar değil sorumlular (YKS üyeleri dahil) karşılasın.”

 

https://www.sozcu.com.tr/2019/yazarlar/deniz-zeyrek/demokraside-kume-dusmek-4714500/

 

 

Yorumlar

Yorumlar