Tarihi mağaraların bulunduğu alana çöp tesisi!

Tarihi mağaraların bulunduğu alana çöp tesisi!
2 Eylül 2019 10:20

Araklı’da tarihi karstik mağaraların bulunduğu alana çöp tesisi yapılmasına karşı çıkan bölge sakinleri, topladıkları 10 bin itiraz dilekçesini ilgili makamlara gönderdi

 

 

İsmail Arı/ Birgün

 

 

Haziran ayında yaşanan sel felaketi ile hafızalara kazınan Trabzon Araklı’da çevreyi katledecek projenin yapımına başlandı. “Araklı Taşönü Entegre Katı Atık Değerlendirme ve Bertaraf Tesisi” adı altından çöp tesisinin yapım çalışmalarının başladığı bildirildi. Tarihi karstik mağaraların bulunduğu alana inşa edilmeye başlanan tesise tepki gösteren yöre sakinleri, mağaraların zarar göreceğini ifade etti.

 

 

10 BİN İMZA TOPLADIK

 

 

Bölge sakini İbrahim Hakkı Çebi, çöp tesisi ile ilgili yaşananları BirGün’e anlattı. Çebi, tarihi alana yapılan tesisle ilgili şu ifadeleri kullandı: “Yaklaşık 10 bin civarında itiraz dilekçesi ilgili makamlara gönderildi. Ancak hepsi önceden hazırlanmış matbu cevaplarla TRARİKAB yönetimince lakayt bir şekilde cevaplandırıldı. Açıkçası yöre halkı yok sayıldı. İnsan sağlığı ile yakıt ekonomisi karşılaştırıldığında siyasi otoritenin tavrını yakıttan yana kullandığını ve insanı yok saydığını kendilerine söyledim.”

 

ÇED RAPORUNDA AKP İZİ

 

 

Çöp tesisi projesi için hazırlanan ÇED raporunun AKP yakınlığıyla bilinen başka bir şirket tarafından düzmece olarak hazırlandığı da ortaya çıkmıştı. Düzmece ÇED raporuyla onay alabilmek için bölgede bulunan çok sayıda evin uydu görüntüleri karatılmıştı. Tesisin yapım çalışmaları için başlayan zemin düzeltme işlemleriyle de 200’e yakın ağaç kesildi.Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Trabzon İl Koordinasyon Kurulu tarafından 2018 yılında hazırlanan inceleme raporunda, “Mağaraların içerisinde sarkıt, dikitler, travertenler ve oluk yapıları gibi karstik oluşumlar izlenmiştir. Mağaraların tabanında da zayıf su akışı bulunmaktadır” denildi.

 

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar