Şüpheli şekilde ‘ölen’ Rabia Naz’ın babası: Benim çocuğumun ölümüne intihar mührü vurmaya kalktılar; yargı sistemi diye bir şey yok!

Şüpheli şekilde ‘ölen’ Rabia Naz’ın babası: Benim çocuğumun ölümüne intihar mührü vurmaya kalktılar; yargı sistemi diye bir şey yok!
3 Haziran 2019 08:12

Giresun’un Eynesil ilçesinde 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan’ın şüpheli ölümünün üzerinden 13 ay geçti. Ancak Naz’ın yaşamını yitirmesine dair ‘sır perdesi’ hâlâ aralanmadı. AKP Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli’nin 11 yaşındayken Giresun’da ‘şüpheli şekilde’ yaşamını yitiren Rabia Naz’ın babası Şaban Vatan’a açtığı ‘hakaret’ ve ‘iftira’ davası, “Rabia Vatan’a ne oldu?” sorusunu yeniden gündeme getirdi. Şaban Vatan, “Rabia artık adalet arayan herkesin sesi oldu” dedi.

 

 

 

 

Geçen yıl 12 Nisan’da evlerinin önünde yaralı bulunan ve kaldırıldığı hastanede yaşama veda eden Naz’ın ölümünün ‘yüksekten düşme’ mi, yoksa ‘intihar’ mı olduğu bilinmiyor. Kızının ölüm nedenini araştıran ve adalet arayan baba Şaban Vatan, kızının intihar sonucu değil, bir aracın çarpması nedeniyle hayatını kaybettiğini savunuyor. Baba Vatan, kızının yaşamını yitirmesine neden olaya kimi siyasetçilerin dahil olduğu görüşünde. Vatan, eski Eynesil Belediye Başkanı Coşkun Somuncuoğlu’nun yeğeninin olaya karışmış olabileceğini iddia ediyor ve ifadesinin alınmasını talep ediyor.

Kamuoyunun yakından takip ettiği olay, geçen günlerde AKP Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli’nin baba Vatan’a açtığı davayla yeniden gündeme geldi. Olayla ilgili bağlantısının olmadığını belirten Canikli, “Acılı baba olmak, olayla ilgili hiçbir şekilde dahli olmayan şahsıma her gün hakaret ve iftiralarda bulunmanın bir gerekçesi olamaz” diyerek dava açtığını duyurdu.

 

Birgün’den Uğur Şahin’in haberine göre, yargı kararıyla akıl hastanesine yatırılmasına karar verilen Vatan, Canikli’nin suç duyurusuyla, Metin Cihan’a açılan soruşturmayı aynı anda öğrendiğine dikkati çekti. Vatan, devamında da şu ifadeleri kullandı:

 

“Canikli’nin 13 maddelik bir açıklaması var, işte, ‘Acılı babaya ben dava açmadım, ama şimdi açıyorum’ minvalinde. Ee, ben de soruyorum o zaman, 21 Mart’ta yargılandım ben, 21 Mart’taki yargılanmamda bana Nurettin Canikli ile ilgili sorular soruldu. Coşkun Somuncuoğlu ile ilgili sorular soruldu. Açan kişiler farklı, sorular aynı oldu.”

 
“Önceden, ‘Kardeşin imza atacak, hazırlıklı ol, seni akıl hastanesine gönderecekler’ demişlerdi”

 

 

Baba Vatan, mahkeme kararıyla ‘gözlem altına alınma’ kararına ilişkin olarak, “Başvuruyu yapan kardeşim Muhammet Vatan. Bana bu durum öncesinde söylenmişti: ‘Kardeşin imza atacak, hazırlıklı ol, seni akıl hastanesine gönderecekler’ demişlerdi. Eynesil’de akıl rahatsızlığı var yaygarası çıkarmaya başlamışlardı zaten. Planlamışlar bunu. Artık görüşmüyorum onunla, neden görüşeyim ki?” dedi.

 
“AKP ve Devlet Bahçeli niye 11 yaşında bir çocuğa ne oldu demiyorlar, ne oldu da sustunuz?”

 

“Rabia Naz cinayetini duymayan, görmeyen yok. Ama sayın Cumhurbaşkanı’mız konuyla ilgili hiçbir yorum yapmıyor. Devletimiz bu olaya niye suskun?” diye soran baba Vatan, şunları kaydetti:

 

“Bu olayı konuşan, gündem yapan muhalefet partileridir. Gündeme getirmeyen kim? AK Parti ve Devlet Bahçeli… Niye 11 yaşında bir çocuğa ne oldu demiyorlar? Binali Yıldırım, Meclis Başkanı’ydı o zaman; aradım, mesaj attım, cevap yok. Eşim AK Parti’nin yöneticisiydi, üyeydi, yıllarca gönül vermiş bir kişiydi. Size ne oldu da sustunuz? Olay ortaya çıktı, ilgisizlikler görüldü, milletvekili beyler bizimle hiç görüşmedi. Eşim sonra da istifa etti.”

 
Polisler hâlâ görevde

 

 

Ötye yandan olay yerinde inceleme yapan polislerin hâlâ görevlerinin başında olmasına tepki gösteren baba Vatan, “O polisler hâlâ görevleri başındalar. Rabia Naz cinayetini araştırmaya geliyorlar. Hem delil karartılıyor hem de aynı polisleri gönderiyorlar. Yetkililerin çocuğu ölse o polisler değil görevde, Türkiye’de durabilir miydi? Bunun haricinde bir de metruk bina var. Soruşturma sonucuna kadar yıkılmama kararı alınmıştı, inceleme yapılıyor, basit bir tutanak tutuluyor ve yıkılıyor. Niye yıkıldı? O evde bir DNA çıkmış, bunun sonucu gelmeden sen onu yıkamazsın değil mi?” diye konuştu.

 
“Bir çocuk neden intihar eder?”

 

 

“Hep ‘intihar’ dediler. ‘Anne bağırmış, çocuk intihar etmiş’ dediler. Çok şeyler yaşadık eşimle… Dosyada bir adım ilerlenmedi” diyen Şaban Vatan, “Bir çocuk neden intihar eder?” diye sordu.

 
“Benim çocuğumun ölümüne intihar mührü vurmaya kalktılar; yargı sistemi diye bir şey yok”

 

 

“Kırk dakika öncesinin görüntüsü var, ne kadar neşeli değil mi? Herkes tanırdı Rabia Naz’ı, ne kadar neşeli bir çocuk diye… Benim çocuğumun ölümüne intihar mührü vurmaya kalktılar. Ben her şeye rağmen umudumu yitirmedim” diyen baba Vatan, “Yargı sistemi diye bir şey yok” dedi ve şöyle devam etti:

“Eynesil’de herkes olayın aydınlatılmasını istiyor. Rabia Naz, herkesin adaletidir. Herkesin çocuğunun adaletidir. Rabia Naz mağdur edilen ailelerin adaletidir. Rabia Naz adalet arayan herkesin sesi oldu, artık bunu bilsinler.”

 

 

https://t24.com.tr/haber/supheli-sekilde-olen-rabia-naz-in-babasi-benim-cocugumun-olumune-intihar-muhru-vurmaya-kalktilar-yargi-sistemi-diye-bir-sey-yok,822641

 

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar