Salda Gölü’nde inşaat başladı!

Salda Gölü’nde inşaat başladı!
14 Nisan 2020 12:30

CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, Salda Gölü’nde iş makinelerinin çalışma görüntüsünün yer aldı bir videoyu Twitter hesabından paylaşarak olaya tepki gösterdi. Göker, yaptığı açıklamada, “Ziyarete kapatılan, doğallığına dokunmayacağız dedikleri Salda Gölü’nü corona salgını gerekçe gösterilerek iş makineleriyle katletmeye başladılar. Açıkça ranta, sermayeye güzelim Salda Gölü peşkeş çekiliyor” ifadelerini kullandı.

 

 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Millet Bahçesi projemizle Salda Gölü’nün doğal güzelliğini koruyacağız, çevresinde herhangi bir yapılaşmaya asla izin vermeyeceğiz. Burada tek bir çivi dahi çakılmaması için bu projeyi gerçekleştiriyoruz” açıklamasında bulunmuştu.

CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, Salda Gölü’nde iş makinelerinin çalışmalarının yer aldığı bir görüntüyü Twitter hesabından paylaşarak olaya tepki gösterdi.

 

 

“CORONA SALGINI BAHANE EDİLEREK ZİYARETE KAPATILDI”

 

 

Konuyla ilgili konuşan Göker, önceki gün Salda Gölü ile ilgili ziyaretçi yasağı getirildiğini ve ardından iş makineleriyle alanın talan edilmeye başlandığını söyledi.

Göker, şöyle konuştu:

* 2 milyon yıldır canlılığını koruyan bir mineral doku olan Salda Gölü’ne beyazlığını veren topraklar corona salgını bahane edilerek ziyarete kapattıktan sonra iş makineleri sokularak talana başlandı.

* Gerekçe olarak da yapılacak olan yapılaşmadan dolayı kumların zarar göremeyeceği bir yere transferini gösteriyorlar.

 

 

“RANTA, SERMAYEYE GÜZELİM SALDA GÖLÜ PEŞKEŞ ÇEKİLİYOR”

 

 

Salda Gölü’nün sermayeye ve ranta peşkeş çekildiğini belirten Göker, şu ifadeleri kullandı:

* ‘O kumlara dokunulmayacak, basılmayacak, basılırsa özelliğini kaybedecek’ şeklinde bilim adamlarının onca açıklamalarına rağmen buraya iş makineleriyle girmelerini aklımız almıyor.

* Ayrıca bunu mantıkla bağdaştıramıyoruz.

* Açıkça ranta, sermayeye güzelim Salda Gölü peşkeş çekiliyor.

* Buna karşı toplumun reaksiyonuna, örgütlenmesine karşı olarak da corona pandemisi gerekçe olarak sunuluyor vatandaşa.

* Bu konuda tüm çevrecileri duyarlılığa davet ediyoruz.

salda-sozcu-2

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar