Muharrem İnce: Fenerbahçe nasıl değişim yaşadıysa biz de değiştireceğiz

Muharrem İnce: Fenerbahçe nasıl değişim yaşadıysa biz de değiştireceğiz
4 Haziran 2018 12:39

CHP Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce Kars Cumhuriyet Meydanı’nda vatandaşlara seslendi.

 

 

İnce’nin konuşmasından satır başları:

 

1200 odalı sarayı var ama yatacak yeri yok

Çobanların sigortasını devlet ödeyecek. Hayvan ilaçları bedava olacak, devlet ödeyecek. Meraları gördüm. Yazık dedim yazık. Burası Türkiye… Asya… Afrika… Avrupa… Amerika… Güney Ameraka… Uruguay… Arjantin. Erdoğan çiftçiyi bitirdi. Dünyanın öbür ucundan hayvanları gemilere dolduruyorlar, hayvanlar telef oluyor zaten. Taa buradan hayvan getireceğine Karslıya destek ol. Bunların 1200 odalı sarayı var ama yatacak yeri yok. 6 milyar dolarlık canlı hayvan ithal etmişiz. 1 milyar doları bu bölgeye verseydin hayvancılık uçar giderdi. Yeni Zelanda… Nüfusu 4.5 milyon. Oradaki koyun, sığır sayısı Türkiye’ye eşit.

 

Böyle bir üç kağıtçılık olmaz

 

Evvelsi gün Malatya’daydım. Diyor ki tütün ekiyoruz. Ekemezsin diyor. Yasak. Amerikan tekel şirketleri öyle istiyor. Adıyaman’a gelmiş şöyle demiş: Tütün zararlıdır. Tütünün zararlı olduğunu bilmeyen var mı. Türk tütünü zararlı da ABD tütününde vitamin mi var. Erdoğan her şeye zarar. Şimdi çocuklarımız sınava girdi değil mi? Ne zaman açıklanacaktı? Seçimden önce açıklamayacaklar. 26’sına aldılar. Böyle bir üç kağıtçılık olmaz. Ayıp değil mi? O çocukları ağlatıyorsun. Perişan ettiniz eğitimi. Erdoğan meydanlarda 3 çocuk yapın 5 çocuk yapın diyor.

 

Çocuk bezindeki KDV’yi düşüreceğim

 

Çocuğu yapması kolay. Bakması zor. Bir de normal doğum olsun diyor. Oraya da karışıyor. Çocuk bezi… KDV kaç? Yüzde 18. Cumhurbaşkanının görevi çocuk sayısına karışmak mı? Bundaki KDV’yi düşürmek mi? Ben sizin çocuk sayınıza karışmam. Nasıl doğum yapacağınıza karışamam. O sizin işiniz. Ama söz, çocuk bezindeki KDV’yi düşüreceğim.

 

Erdoğan’ı bir daha seçerseniz dolar 10 lira

 

Benim için çırak diyor. Bak sınırdan sesleniyorum. Bay ekonomist, büyük ekonomist eğer yüreğin varsa, eğer diploman varsa, gel bir televizyon kanalına şu ekonomi bilgini bir anlat. Bakın dolar 2002’de 1.30’du şimdi 4.50’yi geçti. Eğer Erdoğan’ı bir daha seçerseniz dolar 10 lira. Neden 10 lira. Dünyada kavga etmediği kimse yok. Dünyada dostumuz kalmadı.

 

Süleyman Şah sağlığında bile o kadar seyahat etmedi

 

Meydanlarda ben milliyim yerliyim diyecek. Süleyman Şah türbesini taşırken… Süleyman Şah sağlığında bile o kadar seyahat etmedi. Senin uçağın mı yerli? Ayran diyor milli içecek. İnek Uruguay’dan, saman Bulgaristan’dan ayran nasıl milli?

Erdoğan’ın yaptığı köprülerden geçen var mı? Her gün hepiniz o köprüden geçiyorsunuz. Garanti vermiş demiş ki: günlük 40 bin araç geçecek. 14 bin geçmiş ne olacak? Üstünü devlet ödeyecek.

Demirel’in yaptığı köprüden geçersen bedava. Erdoğan’ın geçtiği köprüden geçersen 114 lira ödeyeceksin.

 

Kürt sorununu çözeceğiz

 

Kürt sorunu… Bunu nasıl çözeceğiz. Ortada bir terör var. Nasıl çözeceğiz?

3B ile çözeceğiz.

Önce barışacağız. İnsanlar arasında ayrım olmayacak.Ben 6 ok taşımıyorum. Tek olan şey bir grubun olamaz. Cumhurbaşkanı da tek olduğuna göre herkesin Cumhurbaşkanı.  Ekonomik olarak büyüyeceğiz. Sonra adil bölüşeceğiz.

 

Evinde konuştuğu dili öğreteceğiz

 

Dilini öğrenmek istiyor. 81 milyona resmi dil Türkçe’yi öğreteceğiz. Evinde konuştuğu dili öğreteceğiz. Korkmadan, çekinmeden. Uluslararası bir dil öğreteceğiz. Yani Kars ‘taki Kürt kardeşim, liseye giderken hayalinde “Ben çalıştığım zaman Yalova’daki devlet hatanesine başhekim olabilirim” diyecek. Diyarbakır’a gidip, milliyetçiliği ayaklar altına alıp, Trabzon’da milliyetçi olmayacağız. Milletin önünde konuşacağız. Bu sorunun en büyüğü siyasi ahlak sorunudur. Ben onlardan olmayacağım. Doğruları söyleyeceğim.

 

44 22

1 2 3 4 5

6

 

10 11

9

 

7

6

5

4

3

2

1

 

Yorumlar

Yorumlar