MHP’de MYK’ya ittifak ayarı yapıldı!

MHP’de MYK’ya ittifak ayarı yapıldı!
20 Mart 2018 08:32

Bahçeli’nin yeniden genel başkan olarak seçildiği MHP 12. Olağan Kurultayı’nda, MYK’da değişikliğe gidildi. Bahçeli ‘tarafsız’ kalan isimleri yönetime almadı.

 

 

Zihni Erdem / Aydınlık

 

 

MHP’nin 12. Olağan Kurultayı’nda MYK’ya “ittifak ayarı” yapıldı. Bahçeli “kavgada tarafsız kalanlara”(!) yol verdi.

Bahçeli’nin 9. kez Genel Başkan seçildiği kurultayda en kapsamlı değişiklik MYK’da yapıldı. Tek liste ile girilen seçimlerde Bahçeli’nin listesinde yer verilmeyen çok sayıda isim bir anlamda tasfiye olmuş oldu. Bahçeli’nin 12 Eylül darbesinin ardından MHP’nin devamı olarak Milliyetçi Çalışma Partisi’nde görev almış arkadaşları ve seçimli, seçimsiz bütün kurultaylarda yanında yer alan isimleri elemesi dikkat çekti.

 

 

‘TARAFSIZ’ KALANLARA YER VERİLMEDİ

 

 

Kurultay’da yaptığı konuşmada “Ha bir kere satmışsın, ha bin kere”, “Vefa İstanbul’da bir semt adı değildir” sözleriyle MHP camiasına mesaj gönderen Bahçeli, yeni yönetimi de bu tema üzerine oluşturdu. Bahçeli, muhalefetin başlattığı olağanüstü kongre sürecinde ve “tarafsız” kalan veya başkanlık sistemini öngören anayasa değişikliği sürecinde ise “evet” demekte zorlanan isimlerden hiçbirine yönetimine almadı.

 

 

MYK’YA DAMGASINI VURDU

 

 

MHP kulislerinde, 12. Olağan Kurultay’ın ardından ortaya çıkan MYK listesinde tamamıyla Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin kendi çalışma arkadaşlarından bir ekip oluşturduğuna dikkat çekiliyor. Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Şefkat Çetin, Seçim ve Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Oktay Öztürk ve Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Tanrıkulu ile birlikte Dış İşler ve Türk Dünyası’ndan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Günal’ın Başkanlık Divanı’nda olmalarına karşın Bahçeli tarafından MYK listesine alınmamaları partide bir bayrak değişiminden çok eskilerin ve ekip başlarının tasfiyesi olarak yorumlanıyor.

Bu arada MYK’da listesinde yer almayan Mehmet Günal’ın Grup Başkanvekilliği görevine getirilebileceği ifade ediliyor.

 

 

ÇETİN’DEN İLK TEPKİ: ZAYIF DÜŞTÜK

 

 

Başkanlık Divanı üyesi olduğu halde MYK’ya alınmayan Şefkat Çetin sosyal medya üzerinden yaptığı ilk açıklamasında, “Zayıf düştük” yorumu yaptıktan sonra,”Kızgınlık+kırgınlık+soğuma+kırılma=kopma. 24-48-72 saat frenle. Her birinin hatırası var. Dostlar meclisinin sabır söylemleri” ifadelerini kullanması dikkat çekti.

 

 

İTTİFAK GÖRÜŞMELERİNİ YÜRÜTENLER DİVAN’A

 

 

Öte yandan MHP’de şimdiden yeni başkanlık divanı tartışmaları da gündeme geldi. MHP kulislerinde yeni başkanlık divanına ittifak kanun teklifi ve 16 Nisan referandumu öncesinde yapılan anayasa değişiklik teklifi görüşmelerinde MHP’yi temsilen katılan Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Parsak’ın girmesi ihtimalinin yüksek olduğu ifade ediliyor. Bunun yanı sıra ittifak kanun teklifi çalışmalarını yürüten Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı’nın da başkanlık divanındaki yerini koruyacağı parti kulislerinde kaydedilen konular arasında yer alıyor.

 

 

‘İKİNCİ ADAM’ SEMİH YALÇIN

 

 

MHP kulislerinde en çok merak edilen konu ise Ankara Milletvekili Şefkat Çetin’den boşalan partinin “ikinci adamı” sayılan Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı’na kimin getirileceği. Bu görev için özellikle daha önce de bu görevi yapmış olan basın Propagandadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Edip Semih Yalçın’ın adı öne çıkıyor. Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı koltuğuna Bahçeli ile birlikte çalışmış ve MÇP’de de görev almış isimlerden birinin getirilebileceği kaydediliyor. Zuhal Topçu ve Ruhsar Demirel’in de başkanlık divanında yer alması bekleniyor. Öte yandan Genel Sekreter İsmet Büyükataman’ın ise yerini koruyacağı ifade ediliyor.

 

https://www.aydinlik.com.tr/mhp-de-myk-ya-ittifak-ayari-politika-mart-2018

 

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar