Kocaoğlu Twitter’da soruları yanıtladı

Kocaoğlu Twitter’da soruları yanıtladı
20 Ağustos 2013 16:09

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, sosyal paylaşım sitesi Twetter’da İzmirliler’le sohbet etti. Bir saat boyunca soruları yanıtlayan Kocaoğlu, zaman zaman bu uygulamaya devam edeceğini açıkladı.

CHP’li İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, bugün saat 12.00-13.00 arasında Twitter’da kente yönelik soruları tek tek yanıtladı. Bir hafta önce hesap açan Kocaoğlu’nun takipçi sayısı görüşmeye başlarken 2 bin 590 iken görüşme sonunda 2 bin 794’e çıktı. Başkan Kocaoğlu görüşme başında, “Önce çok merak edilen metroda, kalan 3 istasyonun açılmasını en çok ben istiyorum. Kritik son 13 metreyi, adeta milim milim ilerleyerek geçiyoruz. Bizim için önemli olan, bu işin kazasız tamamlanmasıdır. Henüz açılamayan istasyonlar üzerinden polemik yapanlar, açtığımız istasyonları neden görmezden geliyor. 11.5 kilometre metro devraldık. Şu anda İzmir’de 96.5 kilometre raylı sistem çalışıyor” dedi.

“AK PARTİ’DEN TRANSFER TEKLİFİ ALDINIZ MI?”

Başkan Kocaoğlu’na ilk şok soru “Ak Parti seçim için sizi yokladı mı? Partiye transfer teklifi aldınız mı?” oldu. Kocaoğlu bu soruya sadece “Hayır” yanıtı verdi. Yorum yapmadı.

Twitter görüşmesinde en çok yer tutan konulardan biri çöp sorunu oldu. Özellikle Harmadalı’da oturanlardan gelen tweet’lerde “Sayın Başkan peki çöp sorununa ilişkin neler söyleyeceksiniz? Ne zaman kalkacak? Yada neden kalkmıyor?” sorusu yöneltildi. Harmandalı Halk Platformu, çöplüğün kalkması için yaptıkları yol kapatma eylemlerine dikkat çekti. Kocaoğlu ise “Çevre yatırımlarında lider kentiz. İzmir’i çöp derdinden kurtaracak projemiz hazır. Yeri belirlensin, hemen düğmeye basacağız. İleri teknolojiyle, enerji üreteceğimiz katı atık bertaraf tesisinde, külden başka atık kalmayacak. Harmandalı sakinlerinin sorunlarını en az onlar kadar anlıyorum. Tesis yeri bulma çabamız sürüyor. Biraz daha anlayış ve sabır. Buradan tam siyasilere çağrıda bulunuyorum. Bu çöp İzmir’in çöpü . Gelin hep birlikte bu işi çözelim. Tesisin nerede kurulacağın bilim belirleyecek. Bilim insanlarının belirleyeceği yere herkes saygı göstermeli. Rehberimiz bilimdir” dedi.

Kocaoğlu, Balçova arsa mağdurlarının sorununun çözümü konusundaki soruya verdiği yanıtta, 40 yıllık sorunun çözümü konusunda samimiyetle çalıştıkalrını, bölgenin özelliklerine uygun yoğunluk verildiğini söyledi. Eski planlara göre yoğunluk talep edildiğine dikkat çeken Kocaoğlu, şunları yazdı:

“Yeni planlanan İnciraltı’nda emsal 0.80 emsaldir. Sizlere bunun iki misli yapılaşma hakkı verildi. Bölgede jeolojik sıkıntıları sizler, benden daha iyi biliyorsunuz. Bir an önce birleşerek inşaata başlayabilirsiniz.”

Bir soru üzerine, Diyarbakır gezisiyle ilgili kararı kendisinin verdiğini, kimseyi değil gönlünlün sesinin dinlediğini belirten Kocaoğlu, kararının arkasında olduğunu söyledi. Diyarbakır ilinin 2014 yılı İzmir Enternasyonal Fuarı’nda onur konuğu il olarak ağırlanacağını belirten Kocağlu, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ile görüşerek mutabık kaldıklarını ifade etti. Kocaoğlu, bir takipçisinin “Körfez’e yaptırılacak yeni gemilerlerle alakalı İzmirlinlin fikrini almamanız bizleri derin üzüntülere gark etti” tweetine ise, “Yeni gemilerimiz geldiğinde, fikrinizin değişeceğine inanıyorum” yanıtı verdi.

“ADAYLIK İÇİN BİRAZ DAHA SABIR”

Adaylıkla ilgili “Sizin adaylığınız bütün Türkiye’deki CHP’li başkan adaylarının işaret fişeği gibi. Ne zaman açıklayacaksınız” tweet’i üzerine “Biraz daha sabır” yanıtı verdi. Oğlunun Bakan Binali Yıldırım’ın çocuklarıyla ne gibi iş ortaklığı olduğu yönündeki soruya ise Kocaoğlu “Yanlış istihbahrat. Hiç kimseyle ticari ortaklığımız yok” yanıtı verdi.

“DERS ALDIK, ÖZÜR DİLİYORUM”

Kocaoğlu, geçen cumartesi günü yağmur kabus yaşadıklarını bildirirken, “Yayayken sulara battık, arabayla orta refüje çıktık” twett’ine verdiği yanıtta kısa ancak yoğun bir yağış meydana geldiğini belirterek, “Gerekli dersi aldık, uyarıları yaptık. Sıkıntı çeken hemşerilerimden özür diliyorum” dedi.

Kocaoğlu statlarla ilgili sorular üzerine, Alsancak, Karşıyaka ve Göztepe statlarının Spor Bakanlığı’nın uhdesinde olduğunu, gelişmeleri izlediklerini söyledi. Buca Şirinyer’deki, trafik için büyük sıkıntı yaratan kanal kazılarını 45 gün içinde bitirmeyi planladıklarını, su baskınlarını önlemek için çalışmayı yapmak zorunda kaldıklarını ifade etti. İşporta sorununuyla ilgili olarak da zabıtanın bunu tek başına çözemeyeceğini belirten Kocaoğlu, “Tüm kurumlar koordineli çalışmalı. İşportacılar örgütlü hareket ediyor. Esnafın bir kesimi bizzat işportacılık faaliyeti içinde yeralıyor. Ekonomik sıkıntılar ve işsizlik yüzünden kayıt dışı faaliyetlere yönelenlerin sayısı çok arttı” dedi.

“BAŞKAN SORUMU YANITLIYIR GARİBİME GİTTİ”

Başkan Kocaoğlu’nun twitter kullanıcıları ile görüşmesinde iki tweet dikkat çekti. Bir kullanıcı, “Umarım bu bulaşma seçimler yaklaştığı için değildir. Sizi daha sık burada görmek isteriz” derken, bir diğeri “Bizim başkan da tivitıra gelmiş. Soru soruyurum cevap veriyor falan; Garibime gitti” yazdı.

Başkan Aziz Kocaoğlu, twitter üzerinden görüşmelerin devam edeceğini bildirdi.

 

 

Yorumlar

Yorumlar